توهم دکتری با DBA!

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape

توهم دکتری با DBA!

واژه دکتر زمانی ارزش و احترام خاصی داشت و وقتی قبل از نام کسی قرار می گرفت، اعتبار و شخصیت اجتماعی والایی به او می بخشید. دکترهای روزگار گذشته همگی سالها در رشته تخصصی خود مطالعه بی وقفه داشته و به مرتبه ای از علم و دانش رسیده بودند که حتی در کشورهای بزرگ و پیشرفته نیز نام آنها به عنوان شخصیتهای علمی برجسته شناخته شده بود.

زمانیکه دوره های آزاد DBA در کشور شروع به کار کرد، به جای اینکه خلا مهارتی موجود بین مدیران کشور را پر کند، به میانبری برای افرادی تبدیل شد که رویای چسپاندن لقب دکتر به ابتدای نام خود را داشتند. این روند ناخوشایند نه تنها شان و منزلت علم و دانش را در کشور تنزل داده، نگاه مردم به دوره های آزاد DBA را نیز منفی کرده است. این دوره ها در کشورهای پیشرفته با قیمتهای نجومی پذیرای مدیران ارشد سازمانهای بزرگ جهت ارتقای مهارتهای مدیریتی آنها می باشد، ولی هیچگاه از مدرک آنها به عنوان PhD استفاده نمی شود.

بیماری مدرک پرستی و توهم اینکه مدارک تحصیلی بالاتر لزوما نشانه شخصیت اجتماعی فرد است، سالهاست که گریبانگیر نظام آموزشی کشور شده و علاوه بر پایین آوردن سطح علمی دانشگاه های کشور به چنین دوره های مهارتی نیز ضربه وارد کرده است. سو استفاده های مکرر و عدم آگاهی کافی این معضل را روز به روز وخیمتر مینماید. شاید تنها راهی که برای مقابله با این معضل وجود دارد مطالعه است. هر دوره ای محتوا و هدف خاص خود را دارد و سو استفاده از نام یک دوره نه تنها به تصویر آن در ذهن مردم لطمه وارد میکند بلکه شان و منزلت سایر اصحاب گران قدر علم و دانش را نیز در جامعه پایین می آورد.

دوره DBA دوره ای مهارتی بوده که میتواند برای بسیاری از اهالی کسب و کار فرصتی استثنایی جهت ارتقای وضعیت شغلی و حرفه ای باشد، ولی سو استفاده از آن به جای مدرک PhD سرقتی علنی و آشکار از جامعه علمی کشور میباشد. امیدواریم این نوشتار و مطالب مشابه آن تاثیری هرچند کوچک در بهبود روند ناخوشایند فعلی داشته باشد.

5 دیدگاه :

 1. باسلام چند تا سوال داشتم
  ۱-در گواینامه دقیقا عنوان دوره چه زده میشود؟ دکتری کسب و کار، مدیریت حرفه ای کسب و کار،dba ,…
  ۲-ترجمه dba از نظر شما چیست؟ چون تا به حال من فکر میکردم دکترای کسب وکار
  ۳-مسلم phd با dba متفاوت و کسی که اهل فن باشه متوجه میشود اما به هر حال به فارغ التحصیلان اولی دکتر میگویند و به دومی نیز با توجه به معنی دگتر میگویند استدلال و دلیل شما برای تغییر معادل فارسی این دوره چیست؟
  لطفا نمونه گواهینامه پایانی دوره dba بصورت کامل و پر شده با مشخصات فردی و اطلاعات دوره در سایت قرار دهید.
  تشکر

  1. شما می توانید با تیم فنی آموزش مجازی تماس بگیرید و این درخواست را از آنها نمایید.
   بدین منظور به لینک تماس با ما رفته و با ما تماس بگیرید.
   با تشکر
   روابط عمومی وب سایت آموزش مجازی دوره های نیمه حضوری MBA دانشکده مدیریت دانشگاه تهران.

  2. به اعتقاد من همانگونه که خودبرگزارکنندگان این دوره DBAرا درصفحه معرفی این دوره درتبلیغات خود DOCTOR OF BUSINESS ADMINISTRATION که معنی فارسی آن دکتری مدیریت کسب وکار میباشد تبلیغ ومعرفی نمودند کاملا واضح است که این معنی درست وواقعی است پس قاعدتا کسانی که این دوره ها را به صورت عملی وبا طی نمودن کلاسهای درس حضوری وبادادن آزمون وارائه رساله وهمچنین باشرط داشتن مدرک کارشناسی ارشد پشت سر میگزارند(نه به صورت مجازی و….) دراین دوره فارغ التحصیل و دارنده مدرک دورهDOCTOR OF BUSINESS ADMINISTRATION) DBA )دکتری مدیریت کسب وکارهستند.

 2. این دوره در کشورهای توسعه یافته مثل آمریکا و… معادل phd است و اینکه فکر کنیم دارندگان آن ازسطح تحصیلات کمتری برخوردارند و یا توهم زده اند یک نوع توهین است. مرجع صدور گواهی یا مدرک یک اعتبار ذهنی و سابقه ای دارد که امکان دارد دارنده آن هنوز خودش محتوای علمی را خوب درک نکرده باشد و نتواند از ان علم استفاده کند لذا داشتن مدرک از هر مرجعی مهم نیست بلکه خوشا به سعادت کسی که علم را فرا گرفته و از ان استفاده می کند.تیتر این مطلب توهین امیز است و از این سایت بعید است که آنرا گذاشته است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *