عملیات «افق های نو» ناسا

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
عملیات افق های نو

با گذشت ۹ سال از پرتاب کاوشگر «افق های نو» به فضا و طی مسافتی معادل ۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون کیلومتر، نزدیک به دو هفته پیش افق های نو به سطح پلوتو رسید تا اولین ملاقات بشر با این سیاره رقم بخورد!

مرموزترین عضو منظومه شمسی که حتی با بهترین تلسکوپ ها از سطح زمین چهره ای محو و مبهم داشت حالا و به لطف عملیات افق های نو تصویری واضح و روشن به بشر ارائه داد.

عملیات افق های نو (New Horizons)  ناسا درک ما از سیاره پلوتو را به طور کامل تغییر داد. نزدیک به دو هفته پیش و در چهاردم جولای، فضاپیمای افق های نو توانست برای اولین بار چشم ما را به دنیای اسرار آمیز سیاره پلوتو باز کند.

هزینه هایی که ناسا برای این پروژه متحمل شد همواره از سوالات مهم پیرامون آن بوده است.

افق های نو تصاویری خیره کننده از پلوتو را به زمین فرستاد که تا پیش از آن بشر هیچ تصویری با این وضوح از پلوتو نداشت. تصویر زیر عکس خیره کننده افق های نو از سطح پلوتو است که به زمین مخابره کرد.

عملیات افق های نو
عملیات افق های نو-تصویر سطح پوشیده از یخ سیاره پلوتو

تصویر بالا از سطح پلوتو نشانگر سطح پوشیده از یخ آن است که توسط کاوشگر افق های نو این عکس گرفته شده است. البته جنس یخ ها نیتروژنی است.

و اما بهترین تصویری که اکنون از پلوتو داریم تصویر زیر است، شکل قلب مانند روی این سیاره از نکات جالب آن بود که در چند روز اخیر در فضای مجازی بسیار مورد توجه قرار گرفته است.: (این تصویر دو روز پیش و در تاریخ ۲۴ جولای توسط افق های نو گرفته شده است)

عملیات افق های نو
تصویر سیاره پلوتو-گرفته شده توسط کاوشگر افق های نو

هزینه این پروژه در مجموع ۷۲۰ میلیون دلار بوده است. هرچند در ظاهر پول بسیار زیادی است اما برای ایجاد تحولی در تاریخ و ارایه تصوری جدید از آسمان پول چندان زیادی هم نیست.

در تصویر زیر هزینه مهمترین سرمایه گذاری هایی فضایی ثبت شده است. به ترتتیب از چپ به راست: ارسال یک فضانورد آمریکایی با راکت های روسی، عملیات افق های نو، عملیات فضاپیمای روزتا و کاوشگر فیله، بودجه ناسا برای سال ۲۰۱۵، عملیات اپولو، ایستگاه فضایی بین المللی، برنامه شاتل.

عملیات های ناسا
هزینه های عملیات های فضایی ناسا

منابع:

business insider

popsci

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *