دوره DBA

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
دوره DBA

در این مطلب قصد داریم در مورد دوره DBA توضیحات کاملی را ارائه دهیم.

در ابتدا لازم است ذکر شود که دوره DBA یا دوره مدیریت حرفه ای کسب وکار یک سطح بالاتر از MBA قرار دارد و در واقع هم تراز با دکترای مدیریت است اما لازم استذکر شود که مدرک آن با PhD فرق دارد.

دوره DBA یا دکترای مدیریت بیزنس و کسب و کار در واقع مخفف Doctorate of Business Administration می باشد. دوره DBA رویکردی تحقیق و پژوهشی دارد که تمرکز آن بر شیوه های کاربردی و مهارت در زمینه تجارت و کسب و کار است. سطح دوره DBA که پس از دوره MBA ارائه می شود بالاتر از سطح کارشناسی ارشد آکادمیک است و به نوعی می توان DBA را دکترای مدیریت تلقی کرد. البته ذکر این نکته نیز ضروری است که هدف از گذراندن دوره DBA پرورش استاد دانشگاه نیست، بلکه هدف از این دوره تقویت مهارت ها و دانش مدیریتی مدیران ارشد سازمان ها می باشد. پس فضای دوره DBA مبتنی بر کسب و کار و تجارت است. لذا مدرک PhD مناسب افرادی است که قصد دارند مدرس دانشگاه و یا محقق حرفه ای در زمینه مدیریت شوند حال آنکه دوره DBA با تمرکز بر مهارت های مدیران سعی در آموزش و ارتقای مدیران در کسب و کار دارد.

دوره DBA ممکن است تخصصی شود و در زمینه هایی نظیر حسابداری، مالی، مدیریت، بازاریابی، مدیریت عملیاتی و … ارائه شود. بیشتر موسسات و دانشگاه های DBA، آن را در گرایش های مختلف ارائه می کنند حال آنکه در بعضی موارد نیز این دوره به طور عمومی و با هدف تقویت مهارت های مدیریتی و رهبری ارائه می شود.

دوره تحصیلی DBA ممکن است تمام وقت یا پاره وقت باشد. اما در اکثر موسساتی که دوره DBA را ارائه می دهند، این دوره بصورت پاره وقت است به دلیل اینکه مخاطبان آن مدیران درگیر فضای تجارت و کسب و کار هستند و نمی توانند به صورت تمام وقت در دوره DBA شرکت کنند.

دوره DBA
تاکید دوره DBA بر مهارت های رهبری و مدیریت
تفاوت DBA با phD

در مورد تفاوت های دوره مدیریت حرفه ای کسب و کار DBA و دوره PhD می توان گفت افرادی که وارد دوره PhD می شوند معمولا جوانانی هستند که مدرک کارشناسی ارشد خود را گرفته اند و به دنبال مبدل شدن به استاد دانشگاه و یا محقق هستند. این افراد یا سابقه کاری ندارند و یا سابقه کاری اندکی دارند و توجه خود را معطوف به انجام امور تحقیقاتی می کنند. اما دانش پذیرانی که دوره DBA را می گذرانند معمولا  با تجربه تر هستند و سابقه کاری بسیار بیشتری در زمینه تجارت و کسب و کار و در سطوح مدیریتی سازمان دارند. این افراد در موقعیت مناسب شغلی قرار دارند و هدف از گذراندن این دوره برای آنها کسب مهارت ها و دانش مدیریتی است و قصد تبدیل شدن به استاد دانشگاه و یا محقق علمی شدن در زمینه علم مدیریت را ندارند.

پس همانطور که اشاره شد دغدغه افراد برای این دو دوره و هدف آنها کاملا با یکدیگر متفاوت است. همین طور از تفاوت های دیگر این دوره می توان به این مورد اشاره کرد که دوره PhD معمولا بصورت تمام وقت طی ۴ یا ۵ سال است که در این مدت تمام تمرکز دانشجو معطوف بر انجام امور تحقیقاتی است. اما دوره DBA به گونه ای طراحی شده است که افراد در کنار شغل خود به تحصیل در این دوره نیز بپردازند. بنابرین این دوره عمدتا بصورت پاره وقت برگزار می شود.

البته دوره DBA به صورت نیمه حضوری و همچنین آنلاین (مجازی) نیز ارائه می شود که بسیار پرمخاطب است. به خاطر مشغله زیاد مدیران که عمدتا  مخاطبان دوره DBA را تشکیل می دهند، دوره های نیمه حضوری و آنلاین به آنها این فرصت ویژه را می دهد تا براحتی در کنار شغل خود به تحصیل در دوره DBA نیز بپردازند.

مهمترین عاملی که برای سنجش و ارزیابی یک دوره DBA با کیفیت به کار می رود اساتید دوره و دانش پذیران دوره هستند. وجود اساتید شایسته و متخصص در حوزه مدیریت که توانایی انتقال دانش و مهارت های عالی مدیریت به افرادی که خود دارای بالاترین پست های مدیریتی می باشند از نکات مهم مدرک DBAمی باشد.

شرایط کنونی اقتصاد و بازار دنیا به گونه ای است که رقابت در عرصه کسب و کار و در بین سازمان ها بسیار سخت تر و پیچیده تر شده است. سازمان ها در صورتی می توانند در چنین شرایطی با موفقیت عمل کنند و نسبت به رقبا پیشی بگیرند که نیروی انسانی در سازمان ها بخصوص در سطح مدیریتی و مدیران ارشد سازمان ها از دانش و تخصص مدیریتی و مهارت کاربردی بویژه در زمینه کسب و کار برخوردار باشند.

 

دوره DBA با توجه به اینکه هم بر دانش و تخصص مدیریت و هم بر مهارت های کاربردی مدیران تمرکز دارد می تواند در فضای رقابتی موجود مدیرانی با تخصص و مهارت بالا تربیت کند.

نکته قابل توجه این است که افرادی که دوره DBA را گذرانده اند دارای بیشترین میزان اشتغال و همچنین حقوق و مزایای دریافتی نسبت به رشته های دیگر هستند.

دوره عالی مدیریت حرفه ای کسب و کار DBA یک سطح بالاتر از دوره MBA قرار می گیرد. دوره DBA به منظور آموزش و توانمندسازی مدیران ارشد جهت توسعه و گسترش فعالیت سازمان های خدماتی و تولیدی تدوین شده است. در دوره DBA با رویکردی عمل گرایانه و مهارتی و کاربردی (Pragmatist) از یک طرف، و فعالیت های پژوهش محور (Research Oriented) از سوی دیگر تقویت مهارت ها و دانش مدیریتی و همچنین تخصص های مدیران از طریق منابع و محتوای بروز دانش مدیریت و همینطور مطالعه های موردی (Case Study) امکان پذیر می شود. همینطور با توجه به پرداختن به روش های نوین مدیریت و انجام کار گروهی، اجرای طرح های اجرایی و پژوهش های محوری به افراد و مدیران سازمان ها کمک می کند که چگونه در بازار رقابتی و حرفه ای از رقبا پیشی بگیرند.

مشاوره و ثبت نام در دوره های نیمه حضوری دانشکده مدیریت دانشگاه تهران

موسسه VLA با همکاری دانشگاه تهران و با بهره گیری از برترین اساتید مدیریت کشور از دانشگاه تهران دوره های DBA آنلاین و نیمه حضوری با بالاترین کیفیت را برگزار می نماید تا مدیران بتوانند هم در زمینه کسب و کار و هم در زمینه تحصیل در دوره DBA بصورت همزمان پیش روند و از این طریق تخصص ها و مهارت های مدیریتی را فرا گرفته و با پیاده سازی این مهارت ها در امور سازمانی قدمی در زمینه رشد و تعالی سازمان خود بردارند.

تلفن:

۰۲۱-۲۲۱۳۶۷۶۴

2 دیدگاه :

    1. به شرط دارا بودن رزومه مدیریتی قابل قبول و قبولی در مصاحبه ورودی این امکان وجود دارد. جهت اطلاع بیشتر با شماره ۰۲۱۲۲۱۳۶۷۶۴ تماس بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *