استراتژی هایی برای مدیران خانم

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
استراتژی هایی برای مدیران خانم

آیا خانم‌ها و آقایان شیوه رهبری متفاوتی دارند؟

تحقیقات نشان داده اند که خانم ها سبک رهبری متمایزی برای اداره تیم خود دارند که سبک رهبری تحول‌آفرین نامیده می‌شود.

هدف رهبران تحول‌آفرین افزایش انگیزه، روحیه دادن و بهبود عملکرد اعضای تیم برای شناسایی تغییرات موردنیاز، ایجاد دیدگاه مشترک و هدایت افراد است. خانم ها می‌توانند با استفاده از استراتژی‌های زیر، تمایل طبیعی خود به رهبری تحول‌آفرین را تقویت کنند.

توسعه بر اساس اهداف

تعیین و دستیابی به اهداف برای موفقیت کسب‌وکار بسیار مهم است. رهبران تحول‌آفرین، رشد کارمندان را به عنوان یک راه جانبی برای رسیدن به اهداف می‌بینند. مدیران خانم باید با پیشرفت اعضای تیم، به اهداف خود دست یابند. در اینجا چند تاکتیک کلیدی رهبران تحول‌آفرین را ذکر می‌کنیم:

 • به دنبال الگویی هستند که مشوق کارمندان باشد.
 • زمان زیادی برای آموزش اعضای تیم و توسعه فردی خود صرف می‌کنند.
 • بر کار تیمی و ارتباطات صحیح به عنوان کلیدی برای موفقیت تأکید دارند.

گام‌های عملیاتی

 • زمان بیشتری را برای ارتباطات شخصیی با اعضای تیم خود صرف کنید.
 • به دنبال راه‌هایی برای انگیزه‌بخشی به اعضای تیم برای رسیدن به اهداف باشید.

معامله‌گر نباشید

در مقابل رهبری تحول‌آفرین، رهبری معامله‌گر قرار دارد. مدیری را تصور کنید که در دفتر کار خود نشسته و دائما دستور می‌دهد و از کارمندان گزارش پیشرفت کارها را می‌خواهد، اما به ندرت درگیر احساسات شخصی افراد می‌شود. این موارد روی نتایج تأثیر دارند و گاهی جلوی پیشرفت شخصی را می‌گیرند.

تاکتیک‌های کلیدی رهبران معامله‌گر عبارتند از:

 • اغلب در تلاشند تا با عدم درگیری با مسائل شخصی تیم، اجازه دهند آنها روی کار خود تمرکز کنند.
 • پیش از مداخله در مشکلات، صبر می‌کنند تا مسئله جدی و حاد شود.
 • تنها تعامل‌شان با زیردستان برای دستور دادن و مسئول دانستن آنها برای اشتباهاتشان یا قصور در برآورده کردن انتظارات است.

محققان دریافته‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند که خانم‌ها نیاز به نمایش قدرت و حساسیت بیشتری دارند. سبک معامله‌گر می‌تواند برای خانم‌ها مضر باشد، به همین علت است که باید بیشتر روی سبک رهبری تحول‌آفرین تمرکز کنند. این سبک به آنها کمک می‌کند در حالی که به اعضای تیم کمک می‌کنند، از آنها انتظارات بالایی نیز داشته باشند.

رئیس مآبی ممنوع

از سنین کودکی، هنگامی که دختران با صدای بلند صحبت می‌کنند یا مسئولیتی بر عهده می‌گیرند به آنها گفته می‌شود که رئیس‌بازی می‌کنند، اما وقتی پسران همین کارها را انجام می‌دهند، می‌گویند که آنها ذاتا رهبر هستند. این پدیده نقش بزرگی در عدم علاقه خانم ها به فرصت‌های شغلی رهبری دارد.

خوشبختانه جنبشی برای تغییر این دیدگاه به راه افتاده است. افرادی مانند Sheryl Sandberg و Beyoncé می‌خواهند دختران را متقاعد کنند که بلند صحبت کردنشان مشکلی ندارد. آنها در تلاشند تا اطمینان حاصل کنند دختران جاه طلب بدون دریافت برچسب رئیس‌بازی، به سمت مدیریت می‌رسند.

گام‌های عملیاتی

 • “رئیس‌بازی” را از دایره لغات خود خارج کنید.
 • تفاوت انتظارات از اعضای تیم را مشخص کنید.
 • دانش خود را توسعه دهید _این مطلب را با اعضای تیم خود به اشتراک بگذارید.

تفویض وظایف بر اساس نقاط قوت

یکی از بهترین اقداماتی که زنان می‌توانند به عنوان مدیر و رهبر تحول‌آفرین انجام دهند، تفویض وظایف براساس نقاط قوت افراد است. بررسی کنید هر کدام از اعضای تیم در انجام چه کاری ذاتا خوب عمل می‌کنند و از انجام ان لذت می‌برند و به جای تقسیم وظایف بر اساس زمان یا حجم کاری، بر این اساس کارها را به آنها محول کنید. پس از آن کارمندانتان شما را شگفت‌زده خواهند کرد. ممکن است برای انجام چنین تقسیم وظیفه‌ای، نیاز به تست شخصیت‌شناسی داشته‌باشید.

ارتباط بیش از حد

همه می‌دانیم خانم‌ها به طور ذاتی تمایل به برقراری ارتباط کلامی دارند، این یک کلید موفقیت است. هنگامی که تیم با شما احساس راحتی دارند، مسئله بزرگی برای کسب‌وکار شما به وجود نخواهد آمد چون کارمندان می‌توانند روی کمک شما حساب کنند و در لحظه شروع مشکل به شما اطلاع دهند.

گام‌ عملیاتی:

 • اهمیت کار تیم را به آنها یادآوری کنید. چیزی که کار هریک از اعضای تیم را معنادار کند. هدف شما باید این باشد که آنها حس کنند اقدامی فراتر از کار برای دریافت حقوق انجام می‌دهند.

ما به عنوان خانم، فرصت‌های مدیریتی فراوانی داریم. تنها کاری که باید انجام دهیم، تقویت نقاط قوت مان و عملی کردن آنهاست.

نویسنده: مائده رضائی

منبع: www.scienceofpeople.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *