بلاکچین چیست؟ راهنمای گام به گام

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
بلاکچین چیست؟ راهنمای گام به گام

دانشکده مدیریت دانشگاه تهران –  بلاکچین فناوری بسیار مهمی است که بعد از ظهور آن تغییرات زیادی در حوزه‌های مختلف فناوری ایجاد شد. یکی از این حوزه‌ها ارز دیجیتال یا رمز ارز است که پیش بینی میشود حوزه مالی، بانکی و تبادلات را بطور کلی و بیش از آنچه تاکنون اتفاق افتاده متحول کند. بنابراین درک و شناخت ما از بلاک چین بسیار حائز اهمیت است و لازم است تا تصویر صحیحی از ماهیت و امکانات بلاک چین در دانسته‌های ما وجود داشته باشد. در این مطلب قصد داریم تا گام به گام شما را با بلاک چین آشنا کنیم. البته با توجه به حجم زیاد، این مطلب در چند بخش برای شما ارائه خواهد شد. پس، خواندن این مطلب را برای دانستن هرآنچه باید در خصوص بلاک چین بدانید از دست ندهید.

آیا بلاکچین اینترنت جدید است؟

بلاک چین یک اختراع و نوآوری غیرقابل انکار است. مغز طراح و سازنده این فناوری فردی است ناشناس با نام مستعار Satoshi Nakamoto که هرگز کسی او را ندیده است. اگرچه امضای او پس از رونمایی از دستاوردش قابل مشاهده بود. پس از او، بلاک چین، به چیز بسیار بزرگتری تبدیل شد و سؤال مهمی که مطرح است این است که: Block Chain چیست؟

فناوری توزیع بلاک چین با اجازه توزیع اطلاعات کپی برداری شده در حقیقت ستون فقرات جدیدی از اینترنت است. بلاک چین در آغاز برای رمزهای دیجیتال از جمله بیت کوین ابداع شد اگرچه امروزه این فناوری کاربردهای بالقوه و بالفعل دیگری نیز پیدا کرده است.

“بلاکچین یک دفتر دیجیتال معاملات اقتصادی است که فساد نمیپذیرد و میتواند هم برای ثبت معاملات مالی و هم تقریباً هرچیز با ارزشی برنامه ریزی شود”

 

(Don & Alex Tapscott, authors Blockchain Revolution (2016

یک بستر بلاک چین در واقع به شکلی کامل داده‌های زیادی از تراکنش‌ها را به شکلی غیرقابل تغییر ثبت مبکند. این ثبت‌ها به شکل خوشه‌هایی از کدها انحصاری میشوند. با زبانی دیگر این خوشه‌ها را میتوان Block یا بلوک نامید که با استفاده از اصول رمزنگاری به یکدیگر متصل شده و امن و غیر قابل نفوذ و تشکیک میشوند.

توضیح بلاک چین

شبکه بلاک چین هیچ مرجعی ندارد و خودش یک مرجع امن و تشکیک ناپذیر است که بر اساس مشارکت و تأیید جمعی اعتبار خود را بدست میاورد. این دفتر ثبت دیجیتال برای همه قابل مشاهده است. از اینرو هر چیزی که روی این بستر ثبت شود از نظر ماهیت کاملاً شفاف است.

فرایندهای ثبت تراکنش‌ها در بلاک چین هیچ هزینه‌ای دربرنداشته و شکل کلی آن ساده و مبتکرانه است که انتقال اطلاعات از نقطه A به B به روشی کاملاً خودکار و ایمن صورت میگیرد. یک طرف معامله با ایجاد یک بلوک روند کار را آغاز میکند. این بلوک توسط هزاران و بلکه میلیون‌ها رایانه توزیع میشودو در سراسر شبکه تأیید میشود. بلوک تأیید شده به زنجیره‌ای اضافه میشود که در سراسر شبکه ذخیره میشود و یک رکورد منحصر بفرد در جهان ایجاد میشود. جعل و دستکاری یک رکورد به معنای دستکاری در کل زنجیره‌ای است که در میلیون‌ها رایانه به عنوان نمونه ثبت شده است. بنابراین دستکاری در یک بلاک ثبت شده تقریباً غیرممکن است. مگر اینکه شما بتوانید اختیار بیش از نیمی از رایانه‌های دنیا را بدست گیرید یا به اندازه بیش از نیمی از رایانه‌های جهان رایانه قابل کنترل داشته باشید.

بیت کوین که اولین رمز ارز شناخته شده دنیاست بر بستر بلاک چین قرار دارد. سایر ارزهای دیجیتال نیز یا بر بستر یک بلاک چین فعالیت میکنند یا خودشان یک بستر بلاک چین هستند.(مثل Ethereum)

به عنوان نمونه‌ای از استفاده‌های دیگر از فناوری بلاک چین (به جز رمز ارزها) فرض کنید شرکت راه آهن برای فروش یک بلیط قطار میتواند اخذ پول از شما را در بستر بلاک چین انجام دهد و صدور بلیط را در قالب یک بلوک از بلاک چین انجام دهد. با این کار بلیط شما غیرقابل جعل و اختصاصی شما خواهد بود. بلیطی که بطور مستقل قابل تأیید و تشکیک ناپذیر خواهد بود.

اما نکته اصلی اینجاست که این فناوری و استفاده از آن رایگان است و مهمتر اینکه بلاکچین میتواند پول یا اعتبار شما را ذخیره کرده و نیز تمام فرآیندهای یک تراکنش را در بستر خود انجام دهید.

هم اکنون Fivver، Uber, AirBNB و شرکت‌های مهم زیادی امکان خرید و پرداخت در بستر بلاک چین را برای مشتریان خودشان فراهم کرده اند. به این ترتیب شما میتوانید از تاکسی اینترنتی Uber استفاده کنید و هزینه سفر خود را با استفاده از یک رمز ارز یا همان ارز دیجبتال در بستر بلاک چین پرداخت کنید.

همچنین این امکان وجود دارد که به عنوان یک بلاگر، یک تولیدکننده محتوا (ویدئو، عکس یا متن)، استفاده از محتوای خود را منوط به پرداخت میزان کمی از یک رمز ارز کنید. مثلاً مطالعه مطلبی که اخیراً نوشته اید را در ازای پرداخت یک صدم از یک رمز ارز در فیس بوک خودتان قرار دهید.

به عنوان نمونه دیگری از کاربردهای بلاک چین هم اکنون برخی از شرکت‌های موزیک و پخش موسیقی، پخش آهنگ‌های تحت مالکیت خود را در پلیرهای مختلف با پرداخت میزان ناچیزی از یک رمز ارز میسر کرده اند. همچنین منتشر کنندگان کتاب‌های الکترونیکی میتوانند خرید را منوط به پرداخت پول دیجیتال کنند. در این صورت کتاب‌ها به صورت رمزنگاری شده ارائه میشود و پول آن نیز به شکلی مطمئن دریافت و پرداخت میشود.

در دنیای مالی، برنامه‌های کاربردی بسیاری وجود دارند که با استفاده از بستر  بلاکچین دچار تحول انقلابی خواهند شد. تابلوهای بورس کالا، وام‌ها، قراردادهای بیمه، خدمات بانکی و سایر حوزه‌های مالی پس از بلاک چین با تغییرات بسیار زیادی مواجه خواهند شد اگرچه هم اکنون نیز خیلی از این حوزه‌ها در حال تجربه تغییرات بنیادین اند.

مطالعه بخش دوم این مطلب را از دست ندهید.

 

جهت مشاوره و ثبت نام دوره‌های نیمه حضوری و مجازی MBA و DBA دانشکده مدیریت دانشگاه تهران میتوانید بر روی این (لینک) کلیک کرده یا با شماره 02122136764 تماس حاصل فرمایید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *