تفاوت مدیرعامل و بنیان ‌گذار

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
تفاوت پست مدیرعامل و بنیان‌گذار

کسب‌وکارهای کوچک یا شرکت‌های بزرگ در یک مسئله اشتراک دارند: بالاترین سطح مدیریت، مسئول موفقیت یا شکست سازمان است. برای کسب‌وکارهای بزرگتر به ویژه شرکت‌های دولتی، مدیرعامل یا CEO بالاترین رده مدیریتی است در حالی که کسب‌وکارهای کوچک توسط صاحبانشان راه‌اندازی و اداره می‌شوند.

وقتی به مقایسه دو نقش مدیرعامل و بنیان ‌گذار کسب‌وکار می‌پردازیم، به شباهت‌ها و تفاوت‌های کلیدی بین آنها پی می‌بریم. به عنوان مثال هر دو آنها ویژگی‌های مشابهی برای موفقیت دارند، مانند توانایی تفکر انتقادی و مهارت‌های ارتباطی میان‌فردی. این سمت‌ها مسئولیت‌های حیاتی مشخصی مانند استخدام افراد رده بالای سازمان خود را بر عهده دارند.

در عین حال تفاوت بزرگی در نحوه انجام مسئولیت‌های هر کدام از آنها وجود دارد. به عنوان مثال صاحبان کسب‌وکار مدیریت مالی را به دیگران واگذار می‌کنند، اگرچه گاهی خودشان بخشی از این مسئولیت را انجام می‌دهند. این امر برای مدیران عامل شرکت‌ها که روی فرصت‌های بازار، رقبا و شراکت تمرکز دارند، ممکن نیست. بنابراین آنها مسئولیت‌های تاکتیکی را به دیگر افراد سازمان واگذار می‌کنند.

هم مدیران عامل و هم صاحبان کسب‌وکار می‌توانند از مزایای شرکت در دوره‌های MBA و DBA که آنها را با تئوری‌های کسب‌وکار و دانش مدیریت برای حرفه‌ای تر شدن آشنا می‌کند، بهره‌مند شوند.

توجه به عناوین شغلی: مدیرعامل در بنیان‌گذار کسب‌وکار

طبق دسته‌بندی وزارت خزانه‌داری آمریکا، کسب‌وکارهایی با درآمد ۱۰ میلیون دلار یا کمتر به عنوان کسب‌وکار کوچک و درآمد بیش از ۱۰ میلیون دلار، کسب‌وکار متوسط تا بزرگ شناخته می‌شوند. چه خرده فروشی آجر باشد و چه یک شرکت اینترنتی بین‌المللی، اندازه آن اهمیت دارد چون ساختار مدیریت آن را تعیین می‌کند. برای مثال در شرکت‌های بزرگ، کارمندان فقط به مدیرعامل گزارش می‌دهند ولی مدیرعامل باید در مقابل اعضای هیأت مدیره، شرکت‌های دیگر و سهامداران پاسخگو باشد. اما صاحبان کسب‌وکارهای کوچک معمولا کنترل کامل امور را در دست دارند و فقط پاسخگوی مشتریان هستند.

عنوان “مدیرعامل” معمولا توسط هیأت مدیره به یک شخص داده می‌شود. بنیان‌گذار کسب‌وکار فردی است که مالکیت کامل آن را دارد. اما این عناوین شغلی منحصر به فرد نیستند و مدیران عامل می‌توانند صاحب کسب‌وکار باشند یا برعکس.

 برای آشنایی بیشتر با دوره MBA به صفحه معرفی دوره DBA دانشگاه تهران مراجعه کنید.مد

مدیرعامل CEO

مدیر عامل معمولا مدیریت امور مالی شرکت را (که در سطح میلیون‌ها یا حتی میلیاردها تومان است) به مدیران ارشد مالی یا CFO ها محول می‌کنند. این امر بخصوص در شرکت‌های سهامی عام که مدیرعامل مسئول تضمین بازگشت سرمایه سهامداران می‌باشد، صادق است. در هرصورت مدیرعامل باید مسئولیت مدیریت امور روزانه را به مدیران اجرایی دیگر واگذار کند تا بتواند روی استراتژی‌هایی که سازمان را به هدف می‌رسانند تمرکز کند.

بنیان‌گذار یا مالک کسب‌وکار Owner

اگر شخصی مالک ۱۰۰% یک شرکت باشد، صاحب آن شناخته می‌شود. صاحبان کسب ‌و کار مسئول همه بخش‌های آن از عملیات تا بازاریابی و فروش هستند.

برای گسترش کسب‌وکار، بنیان‌گذار آن باید تمایل به واگذاری مسئولیت‌ها به دیگران داشته باشد. در اینجاست که مهارت استخدام و پرورش افراد، مهارت مهمی به حساب می‌آید. همانند مدیران عامل، صاحبان کسب‌وکار نیز می‌خواهند سلامت مالی شرکت خود را تضمین کنند، بنابراین باید استراتژی‌های رشد درآمد را توسعه دهند.

با توسعه کسب‌وکار، صاحبان آن به استخدام مدیران ارشد برای انجام وظایف کلیدی مانند حسابداری یا بازاریابی نیاز پبدا می‌کنند. با گذشت زمان و گسترش فعالیتهای شرکت، ممکن است بنیان‌گذار شرکت سمت مدیرعاملی را برعهده بگیرد، اما برخلاف مدیران عامل که به اعضای هیأت‌ مدیره گزارش می‌دهند، صاحبان کسب‌وکار فقط به خودشان پاسخ می‌دهند.

 برای آشنایی بیشتر با دوره MBA به صفحه معرفی دوره MBA دانشگاه تهران مراجعه کنید.

ارزش مدرک MBA و DBA برای مدیران عامل و بنیان‌گذاران کسب‌وکارها

کسب‌وکارها در جهان پر از پیچیدگی امروزی نیاز به رهبران ماهر، دارای دانش، اخلاق‌مدار و خلاق دارد که بتوانند با تغییرات بازار جهانی هماهنگ شوند و مشکلات را حل کنند. بر اساس مطالعات، تعداد مدیران عاملی که استراتژی‌های مبتنی بر فناوری اطلاعات را بکار می‌گیرند، از ۵۷% در سال ۲۰۱۳ به ۷۳% در سال ۲۰۱۵ رسیده است.

دوره‌های MBA و DBA می‌تواند تجربه آموزش‌های مدیریتی جدیدی را برای مدیرعاملان و صاحبان کسب‌وکارها فراهم کند که مهارت‌های مدیریتی آنها را افزایش می‌دهد. محبوبیت برنامه‌های MBA و DBA در سطح جهان در حال افزایش است. طبق گزارش مجله کسب‌وکار هاروارد در سال ۲۰۱۸ از میان ۱۰۰ مدیرعامل برتر جهان، ۳۲ش نفر مدرک MBA دارند.

نویسنده: مائده رضائی

منبع: ohio.edu

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *