جنگ موبایل و PC

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape

رشد استفاده از موبایل ها و گوشه نشینی کامپیوتر های خانگی

چرا استفاده از اپلیکشن ها و برنامه های کاربردی موبایل ها روز به روز افزایش می باید و کامپیوتر های خانگی گوشه نشین تر می شوند؟

استفاده از موبایل‌ها روز به روز در حال افزایش است و وسایل الکترونیکی نظیر تبلت‌ها و نوت بوک ها و تلفن های همراه هوشمند عرصه را بر کامپیوتر های PC تنگ و تنگ تر می کنند بطوریکه در سال 2011 بیش از 87% مردم جهان یعنی چیزی بیشتر از 5 میلیارد نفر از تفلن همراه استفاده می کردند!

استیو جابز در سال 2007 و در ارائه یکی از محصولات آیفون جمله ای که یکی از بازیکنان هاکی می گوید را بیان می کند و آنرا در مورد سازمان خود یعنی اپل و اهداف این سازمان تعبیر می کند، Wayne Gretzky کانادایی اکنون 53 ساله است و مربی هاکی است، وی در مورد شیوه حرکت خود به سمت توپ نکته جالبی را بیان می کند:

” من به سمتی حرکت می کنم که توپ در حال حرکت به سمت آنجاست، نه به سمتی که توپ آنجا بوده است!”

جابز می گوید ما همیشه در حال تلاش برای پیاده سازی این حرف در اپل هستیم! جابز در ادامه به این موضوع اشاره می کند که اپل همواره در جهتی حرکت می کند که انتظار دارد در آینده در آنجا باشد.

Mobile-Internet-vs.-PC-based-Internet

در واقع درباره مطلب بالا می توان این طور گفت در درنیای کنونی همه چیز در حال تغییر است و سرعت این تغییرات بسیار زیاد است، برای موفقیت در این شرایط باید هدف آینده را مد نظر قرار داد و به این فکر کرد که در آینده می خواهیم در کجا باشیم و به سمت آن هدف حرکت کنیم.

همین گونه بود که در آوریل 2003 اپل با معرفی iTune  تاثیر شگرفی بر صنعت موسیقی ایجاد کرد. iTune  در واقع یک اپلیکیشن است که هم برای مکینتاش و هم برای ویندوز طراحی شده است و به کمک آن می توان موزیک های مورد علاقه را مدیریت کرد، آنها را دانلود کرد و یا به طور آنلاین به آنها گوش داد این اپلیکیشن برای موبایل نیز طراحی شده است.

استفاده از برنامه های کابردی موبایل ها و یا mobile apps باعث شده تا کامپیوتر های دسکتاپ تا حدودی مهجور شوند. مثلا برنامه های کاربردی گوگل که طرفداران بسیار زیادی هم دارند می توانند سهم بازار مایکروسافت آفیس را کم کنند. برنامه های نظیر گوکل داک، تقویم معروف گوکل و از همه مهمتر گوگل درایو که از طریق سیستم cloud تمامی امکانات آفیس را با قابیلت ذخیره سازی در فضای ابری برای کاربر فراهم می سازد عرصه را برای مایکروسافت آفیس تنگ تر می کنند، و اگر مایکروسافت آفیس دست روی دست بگذارد و کاری نکند محکوم به شکست خواهد بود، بخاطر اینکه کاربران به تدریج از حالت سنتی کار با اسناد و ذخیره سازی آنها بر روی کامپیوتر های دسکتاپ به سمت اپلیکیشن های جدید خواهند رفت که امکان ویرایش آنلاین در هر مکانی و همچنین امکان ذخیره آنلاین و در فضای ابری را دارند.

یک دلیل این مهاجرت به سمت برنامه های کاربردی موبایل به جای استفاده آنها در کامپیوتر های دسکتاپ مستقل از مکان بودن این وسایل است که این امکان را برای کاربر فراهم می سازد تا در هر نقطه ای و به کمک شبکه وایرلس و در قالب برنامه کاربردی موجود در تلفن همراه خود به راحتی به اسناد خود دسترسی داشته باشد.

به دلیل همین اقبال عمومی نسبت به برنامه های کاربردی و اپلیکیشن های موبایل، شبکه های اجتماعی نظیر فیس بوک، لینکد این، گوگل پلاس، اینستاگرام و … در کنار وبسایت خود یک اپلیکیشن موبایل کاربرپسند(user-friendly ) هم دارند که طراحی بسیار زیبایی هم معمولا دارند زیرا می دانند که کاربران آنها بیشتر مایل هستند که صفحه خود و پیغام ها و سایر مواردی که برای آنها می آید را از طریق موبایل خود چک کنند. حتی می توان گفت که اپلیکیشن موبایل آنها در اولویت اول از لحاظ اهمیت قرار می گیرد و برنامه های مربوط به کامپیوتر های دسکتاپ آنها پس از ان قرار می گیرد.

نکته ای که در اینجا مطرح می شود مسئله امنیت اطلاعات است، چون استفاده از موبایل دیوایس ها بیشتر و بیشتر می شود مسئله امنیت در مورد موبایل ها هم اهمیت بیشتری می یابد. چون پسورد های همه شبکه ها و برنامه های کاربردی و اطلاعات کاربر در موبایل او موجودند و موبایل از طریق شبکه به اینرنت متصل است پس  اینکه این اطلاعات امن باشند و مورد هجوم قرار نگیرند بسیار مهم است. سازمان ها برای حفاظت اطلاعات خود هزینه های زیادی را می پردازند، اما این هزینه ها برای حفاظت اطلاعات داده های مربوط به کامپیوتر ها بود و نکته مهم اینجاست که امنیت باید برای تلفن های همراه هوشمند، تبلت ها و برنامه ها و اپلیکیشن های تک تک کارکنان که هر روز و هر ساعت از انها استفاده می کنند باید در نظر گرفته شود و در سازمان ها مورد توجه قرار گیرد.

منبع: https://www.google.com/work/apps/business/

http://searchenginewatch.com/sew/opinion/2353616/mobile-now-exceeds-pc-the-biggest-shift-since-the-internet-began

یک دیدگاه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *