در گرایش استراتژی چه می آموزید؟

تلفن های همراه نوکیا را حتماً به خاطر دارید. گوشی هایی با سیستم عامل های جاوا و سیمبین که پیش از ورود اَپل و سامسونگ به بازار تلفن همراه، نوکیا را به بزرگترین تولیدکننده تلفن همراه در جهان تبدیل کرده بود. نوکیا تا سال ۲۰۰۷ ارزشمندترین برند را در میان تولیدکنندگان تلفن همراه در اختیار داشت اما در سال ۲۰۱۴ حتی نام آن در میان ۵۰۰ برند برتر دنیا قرار نگرفت. چه اتفاقی برای نوکیا افتاد؟

نوکیا تغییرات سریع محیط کسب و کار را دست کم گرفت؛ عرضه تلفن های همراه هوشمند اَپل تحت نام آیفون در سال ۲۰۰۷، ذائقه عموم را نسبت به استفاده از گوشی های پیشین عوض کرد. اما نوکیا با ادامه رویه فعالیت خود و تمرکز بر قابلیت های سخت افزاری گوشی هایش، از توسعه نرم افزاری آن ها جا ماند. پس از مدت قابل توجهی تاخیر، نوکیا در سال ۲۰۱۱ بالاخره تصمیم به تغییر سیستم عامل گوشی های خود گرفت اما نه به سیستم عامل اندروید شرکت گوگل.

نوکیا برای دوری از رقابت مستقیم با سامسونگ، که در آن زمان رشد زیادی را تحت سیستم عامل اندروید تجربه کرده بود، سراغ شرکت مایکروسافت رفت و سیستم عامل جدیدی به نام ویندوزفون را برای گوشی هایش در نظر گرفت. بدین ترتیب تلفن های همراه هوشمند جدیدی با این سیستم عامل وارد بازار شدند اما در نهایت پس از ۳ سال تلاش نافرجام، نوکیا در سال ۲۰۱۴ کل تولید تلفن های همراه خود را به مایکروسافت فروخت و تا تنها بر سه حوزه تکنولوژی (تبلت و …)، سرویس نقشه و مسیریابی ماهواره ای و صنایع زیرساخت شبکه های مخابراتی متمرکز گردد.

تصمیماتی که نوکیا در هر برهه زمانی اتخاذ کرد ناشی از استراتژی های آن شرکت در آن برهه ها بود؛ ادامه فعالیت با تمرکز بر قدرت سخت افزار، عدم رقابت مستقیم با گوشی های با سیستم عامل اندروید، خروج از رقابت برای تمرکز بر سایر قابلیت ها و … . شاید اگر نوکیا از همان ابتدا چشم انداز خود را به شکل دیگری تصویر می کرد، تحلیل کامل تر و سریع تری نسبت به محیط اطراف خود داشت و برنامه عملیاتی دیگری برای دستیابی به اهداف خود اتخاد می نمود، حالا در میان قدرتمندترین تولیدکنندگان تلفن همراه هوشمند حضور داشت. شاید اگر همین تصمیم خروج از بازار تلفن همراه را نمی گرفت، در آینده توانایی ادامه سایر فعالیت هایش را نیز نداشت… و این ها همه یعنی استراتژی.

با تحصیل در گرایش استراتژی و فعالیت در این حوزه، چه آینده شغلی در انتظار شماست؟

– مدیریت برنامه ریزی استراتژیک و توسعه کسب و کار

– مشاوره استراتژی به شرکتهای بزرگ و استارت آپها

– کارشناس تحلیل کسب و کار و برنامه ریزی استراتژیک

– کارشناس تدوین و پیاده سازی استراتژی

در گرایش استراتژی چه می آموزید؟

– تفکر استراتژیک

– تحلیل قابلیتهای درونی و نقاط قوت و ضعف

– آنالیز محیطی و تحلیل موقعیت رقبا

– ابزارها و تکنیکهای تدوین استراتژی

– آنالیز محیطی و تحلیل موقعیت رقبا

– مبانی جاری سازی استراتژی

نام درس مدت (ساعت)
+ مدیریت تحول سازمانی 24
+ تفکر استراتژیک 24
+ تدوین طرح کسب و کار 24
نام درس مدت (ساعت)
+ مبانی سازمان و مدیریت 18
+ رهبری و مهارتهای رفتاری و ارتباطی 24
+ مدیریت منابع انسانی 24
+ حسابداری برای مدیران 24
+ راهبری (حاکمیت) شرکتی و مسئولیت های اجتماعی 24
+ مدیریت مالی و بودجه ریزی بنگاه ها 24
+ اصول و فنون مذاکره 24
+ مدیریت سیستم های اطلاعاتی 24
+ اصول سازماندهی و طراحی ساختار 24
+ برنامه ریزی استراتژیک 24

از طریق لینک زیر می توانید اقدام به دریافت بروشور گرایش استراتژی نمایید

هم اکنون اقدام به ثبت نام نمایید