دوره DBA یکساله دانشگاه تهران چیست؟

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
دوره DBA دانشگاه تهران

DBA  مخفف Doctorate of Business Administration است ولی با دکترای رشته های مهندسی و علوم پایه کاملاً متفاوت است. هدف این دوره توسعه مهارت های تحقیق و پژوهش در کنار اصول به کارگیری دانش مدیریتی برای حل عارضه های سازمانی می باشد. مخاطبان این دوره مدیران ارشد، مشاوران و مدرسان حوزه مدیریت بوده که پس از گذراندن آن به فهم عمیقی از دانش مدیریت در زمینه های بازاریابی، تفکر استراتژیک و منابع انسانی دست پیدا کرده، متدهای به کارگیری دانش مدیریتی برای حل عارضه های سازمانی را آموخته، مهارت های رهبری سازمانی خود را توسعه داده و توانمندی های خود برای تصمیم گیری و تفکر در شرایط بحران را ارتقا می دهند.

دوره DBA نیمه حضوری دانشگاه تهران

دوره نیمه حضوری DBA برای نخستین بار با کمک اساتید به نام و معتبر دانشگاه تهران و کارآفرینان صنایع مختلف در قالب برنامه ای یکساله برگزار می شود. در این دوره دانشپذیر پس از تایید مدارک و یا گذراندن مصاحبه حضوری بخش عمده آموزش خود را از طریق پلتفرم پیشرفته VLA به صورت آنلاین پیگیری نموده و با کمک آن ویدئوها، فایل های متنی و پاورپوینت های آموزشی مربوط به دروس خود را مشاهده می نماید.  تمرین ها و پروژه های تعیین شده را نیز انجام می دهد، با کیس استادی های مطرح و موفق که توسط مدیران ارشد سازمانها و شرکتها ارائه می شوند آشنا شده و با کمک سیستم تیکتینگ در هر ساعت از شبانه روز پیام یا سوال خود را به استاد می رساند. علاوه بر بخش غیر حضوری برای برخی دروس بین ۱ تا ۳ جلسه کارگاه مهارتی در دانشکده مدیریت دانشگاه تهران برگزار می شود. در کنار این خدمات از وجود حامیانی جهت پشتیبانی و رفع اشکال ها و سوالات پیش آمده بهره می برد که در طول دوره با دانشپذیر به صورت هفتگی در تماس خواهند بود. پس از اتمام دوره و برگزاری آزمون نهایی، گواهی پایان دوره یکساله معتبر از دانشکده مدیریت دانشگاه تهران به دانشپذیر اعطا می شود. داوطلبان می توانند برای اطلاعات بیشتر به سایت VLA.ir مراجعه نمایند و یا برای مشاوره و پیش ثبت نام با شماره 22136764-021 تماس بگیرند.

تفاوت DBA با PhD

هدف دوره دکترای تخصصی رشته های مهندسی و علوم پایه، تولید دانش جدید بر پایه تحقیق و پژوهش های آزمایشگاهی و یا کتابخانه ای می باشد در حالیکه در دوره DBA، دانشپذیر اصول تحقیق و پژوهش در عارضه های سازمان را با رویکرد اجرایی آموخته تا علاوه بر توسعه دانش مدیریتی، مهارت های اجرای این دانش را در راستای حل مشکلات محیط کسب و کار بدست آورد. دانش آموخته گان دوره DBA، می توانند رهبری سازمان های بزرگ را بر عهده گیرند، برای توسعه علوم مدیریتی تحقیق و پژوهش انجام داده و جهت حل عارضه های سازمانی کسب و کارهای مهم به عنوان مشاور فعالیت نمایند. برای اطلاعات بیشتر در مورد تفاوت DBA و PHD می توانید به این مطلب نیز مراجعه نمایید.

دوره DBA چیست؟ 

دوره DBA که دوره ای با رویکرد پژوهشی و مهارتی است به گونه ای طراحی شده است که مدیران با فراگیری مهارت های رهبری در جهت رفع چالش های موجود اقدام نمایند.

دوره DBA  بیش ازمباحث نظری به موارد کاربردی و مهارتی می پردازد و به همین دلیل برای مدیران ارشد، مدیران اجرایی و مشاوران مناسب می باشد.

 دکتری مدیریت(PhD) به خلق تئوری های جدید میپردازد درحالیکه دوره دکتری مدیریت کسب و کار (DBA) به شیوه های کاربردی آن تئوری ها در رفع مشکلات سازمانی و همچنین به هر چه حرفه ای تر شدن فرد در کسب و کار خود توجه دارد . دانشپذیران دوره دکتری مدیریت کسب و کار دارای پیشینه های اجرایی و تجارت مدیریتی مختلف هستند .

 ایجاد و گسترش شبکه ارتباطی دانشپذیران ، یکی دیگر از مزیت های  دوره DBA می باشد.

این دوره بگونه ای  طراحی شده است که بوسیله آن ، دانش و مهارت مدیریتی آنها به طور چشمگیری توسعه  یافته و آنها را آماده میسازد تا نقش کلیدی رهبری را در زمینه هایکاری خود عهده  گیرند .

دوره DBA

نگرش علمی به مدیریت : از طریق آشنایی با تجربیات دنیای صنعتی و پژوهش های معمول در رشته مدیریت به اهمیت نگرش علمی به مسائل مدیریتی  پی خواهید برد و از تفکر  یک بعدی، شتاب زدگی در عمل و پیش داوری درباره روش های کارآمد مدیریت که از ویژگی های نگرش  غیر علمی است پرهیز خواهید کرد.

 کسب دانش مدیریت : آشنایی  مدیران با تجربیات سایر کشورهای صنعتی و نیز تحقیقات اندیشمندان مدیریت موجب ارتقاسطح دانش آنان در این زمینه می شود و این امر ازسویی زمینه استفاده موثر از فنون  جدید مدیریت را توسط مدیران فراهم می کند و ازسوی دیگر ارتباط و  همکاری نزدیکی  میان مدیران و کارشناسان مدیریت ایجاد و موجب می شود که مدیران از مشاوران و کادر ستادی خود بهتر استفاده کنند.

چه زمانی DBA بخوانیم؟

دوره های DBA با این پیش فرض برگزار می شوند که مخاطبان آن علاوه بر سابقه مدیریتی، از دانش مدیریتی اطلاعات خوبی دارند. در حقیقت بدون داشتن مطالعه کافی در مورد اصول بازاریابی، برنامه ریزی استراتژیک و یا مدیریت منابع انسانی، شرکت در دوره های DBA تلف کردن وقت و انرژی است. شما با وجود سابقه مدیریت در بهترین سازمانهای کشور هم نمی توانید بدون اطلاع از مدل مایکل پورتر یا تئوری منبع محور، برنامه ریزی استراتژیک آینده پژوهانه را بیاموزید.

همان طور که دروس دوره MBA پیش نیاز بی چون و چرای دوره مدیریت حرفه ای کسب و کار میباشد، شرط سابقه مدیریت برای بهره مندی هرچه بیشتر از مزایای این دوره بسیار حائز اهمیت است. ورود به دوره DBA بدون داشتن دید از دنیای کسب و کار و اطلاع صرف از تئوری های مدیریتی، مانند کسی است که بدون حتی یک دقیقه تمرین عملی و صرفا با کمک کتب آموزشی، رانندگی را آموخته باشد.

آموزه های علم مدیریت همگی ثمره سالها تجربه موفقیتها و شکستهای کمپانی های برزگ در دنیاست که توسط اندیشمندان این حوزه، به صورت مدلهای علمی درآمده است. ولی اتکای صرف به این تئوری ها و نداشتن تجربه عملی قاعدتا رویکرد مناسبی برای تحصیل در دوره های DBA نمیباشد.

دوره DBA در شرایط کنونی

شرایط کنونی اقتصاد و بازار دنیا به گونه ای است که رقابت در عرصه کسب و کار و در بین سازمان ها بسیار سخت تر و پیچیده تر شده است. سازمان ها در صورتی می توانند در چنین شرایطی با موفقیت عمل کنند و نسبت به رقبا پیشی بگیرند که نیروی انسانی در سازمان ها بخصوص در سطح مدیریتی و مدیران ارشد سازمان ها از دانش و تخصص مدیریتی و مهارت کاربردی بویژه در زمینه کسب و کار برخوردار باشند. دوره دی بی ای با توجه به اینکه هم بر دانش و تخصص مدیریت و هم بر مهارت های کاربردی مدیران تمرکز دارد می تواند در فضای رقابتی موجود مدیرانی با تخصص و مهارت بالا تربیت کند.

نکته قابل توجه این است که افرادی که دوره DBA را گذرانده اند دارای بیشترین میزان اشتغال و همچنین حقوق و مزایای دریافتی نسبت به رشته های دیگر هستند.

هزینه دوره DBA دانشگاه تهران

هزینه دوره DBA دانشگاه تهران برای سال ۹۹ مبلغ ۱۰،۵۰۰،۰۰۰ تومان است. این مبلغ را می‌توانید با ۵ درصد تخفیف به صورت نقدی و یا در سه قسط ۳ و ۶ ماهه پرداخت کنید.

شرایط شرکت در دوره DBA دانشگاه تهران

برای شرکت در دوره DBA دانشگاه تهران باید مدرک کارشناسی ارشد به همراه سابقه مدیریتی داشته باشید. در صورتیکه مدرک شما پایینتر از کارشناسی ارشد باشد لازم است سوابق مدیریتی شما بیشتر باشد.

از طریق لینک زیر می توانید اقدام به دریافت بروشور DBA نمایید

هم اکنون اقدام به ثبت نام نمایید

32 دیدگاه :

  1. گروه جدید دوره DBA از ابتدای خردادماه شروع به ثبت نام نموده است. برای اطلاعات بیشتر با شماره ۲۲۱۳۶۷۶۴ تماس حاصل فرمایید

   1. سلام
    ميشه بفرماييد با گرفتن اين مدرك تغييري تو حقوق بوجود مي ايد ؟
    به عنوان دكتري در حقوق مزايا محاسبه ميشود؟
    يعني اين مدركو بعنوان دكتري مورد پذيرش مي باشد؟

    1. با سلام

     تغییر در حقوق بستگی به سیاست شرکتی که شما در آن کار می‌کنید دارد. تعداد زیادی از شرکت‌ها برای فارغ‌التحصیلان دوره‌های MBA و DBA حقوق و مزایای بیشتری در نظر می‌گیرند. در مورد معادل‌سازی DBA هم این مدرک در ایران به عنوان دکتری پذیرفته نمی‌شود.

  1. برای پذیرش در دوره DBA باید با اصول اولیه مدیریت آشنا باشید. این آشنایی می‌تواند از طریق سابقه مدیریتی باشد یا از طریق تحصیل در رشته‌های مدیریتی. در مصاحبه DBA این موارد بررسی می‌شوند و اگر شما با اصول اولیه آشنا نباشید یا باید دروس پیش‌نیاز بگذرانید یا در دوره MBA شرکت کنید. برای مشاوره و اطلاعات بیشتر با شماره ۰۲۱۲۲۱۳۶۷۶۴ تماس بگیرید.

 1. سلام
  ممنون میشم جواب سوالات زیر رو بفرمایید.

  ۱- هزینه دوره آموزش مجازی DBA چقدر هست؟
  ۲- با توجه به شاغل بودن اکثر مدیران ساعات آموزش در چه روزهایی و ساعاتی از شبانه روز هست؟
  ۳- دوره از چه تاریخی آغاز میشه؟

  1. سلام
   ۱. هزینه دوره DBA در سال ۱۳۹۹ مبلغ ۱۰۵۰۰۰۰۰ تومان است.
   ۲. شما می‌توانید در ۲۴ ساعت شبانه‌ورز به محتوای آموزشی دسترسی داشته باشید.
   ۳. دوره تیرماه تا ۱۰ تیر فرصت ثبت‌نام دارد و از ۱۵ تیر شروع به کار می‌کند.

 2. لازم به ذکر است هم DBA هم Ph.d هر دو دکتری هستند با این تفاوت که :

  DBA دکتری حرفه ای.
  pH.d دکتری تخصصی است.

  پس دکتری هست ولی دکتری حرفه ای

 3. با سلام
  در نمونه مدرک ارایه شده دو متن فارسی و لاتین درج گردیده که متن لاتین می بایست ترجمه متن فارسی باشد که عبارت non-degree که ترجمه عبارت( بدون مدرک) می باشد را در متن لاتین قید کرده اید. لطفا دلیل اختلاف را بفرمایید.

  1. با سلام

   عبارت non-degree برای جلوگیری از سو استفاده از این گواهی به عنوان مدرک دکتری برای ارائه به دانشگاه‌های خارج از کشور درج می‌شود

 4. با سلام
  پاسخ ارایه شده به متن زیر قابل توجیه نمی باشد. چرا در متن فارسی این عبارت قید نگردیده است ؟ و اینکه دانشگاههای خارج از کشور از کی تابحال این مدرک را بعنوان دکترای phd قبول داشته اند که شما بجهت جلوگیری از سواستفاده این عبارت را آورده اید . ضمنا کجای این عبارت به معنی عدم سو استفاده از phd است. شما حتی مدرک dba را هم با ذکر این عبارت منکر شده اید. لطفا پاسخی در شان سوال ارایه شده بفرمایید.
  در نمونه مدرک ارایه شده دو متن فارسی و لاتین درج گردیده که متن لاتین می بایست ترجمه متن فارسی باشد که عبارت non-degree که ترجمه عبارت( بدون مدرک) می باشد را در متن لاتین قید کرده اید. لطفا دلیل اختلاف را بفرمایید.

 5. باسلام
  سایت دیگری مربوط به dba دانشگاه تهران نیز موجود است که هزینه کلاس متفاوت و بیشتری درج کرده اند فرق این دوره ها که هردو در دانشگاه تهران چیست؟

 6. با عرض سلام

  سایت خود دانشگاه تهران نوشته هزینه ۱۷.۹۰۰ و این که هم می توان حضوری شرکت کرد و هم مجازی. دلیل اختلاف قیمت با این سایت به چه دلیل است؟ اساتید متفاوت هستند؟

  1. دوره‌هایی که شما می‌فرمایید دوره‌های حضوری هستن که به دلیل بیماری کرونا الان به صورت آنلاین برگزار می‌شوند. دوره ما از ابتدا به صورت غیرحضوری برگزار می‌شود و برای رفع اشکال کلاس‌های حضوری تشکیل می‌شوند. اساتید را می‌توانید در سایت ملاحظه کنید. گواهی دوره‌های حضوری و غیرحضوری هر دو از سمت دانشگاه تهران صادر می‌شوند.

  1. لطفا به صفحات مربوط به دوره‌ها مراجعه کنید ریز ساعت‌ها آمده است. ولی در حالت کلی دوره mba سیصد ساعت و دوره DBA سیصد و پنجاه ساعت است.

 7. سلام خسته نباشید بنده حدود ۱۵ سال سابقه مدیر تولید و معاون کارخانه داشتم که تا ۴ سال پیش مدرک لیسانس شیمی محض داشتم اما از۴ سال پیش ببعدمدرک کارشناسی ارشد مدیریت طراحی سازمانها را گرفتم آیا میتونم در دوره DBA شرکت کنم و در حال حاضر تهران نیستم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *