راهکارهایی برای کنار آمدن با همکار یا مشتری سمی

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
راهکارهایی برای کنار آمدن با همکار یا مشتری سمی

ارتباط داشتن با افراد سمی به هیچ عنوان خوشایند نیست، اما اینکه مجبور باشید به یک فرد سمی که بر شما قدرت دارد پاسخ دهید یا او را راضی نگه دارید شکنجه محض است. اما اگر در چنین شرایطی گرفتار شدید، ناامید نشوید. راه‌هایی وجود دارند که می‌توانید در عین حفظ سلامت روانی خود، ارتباط با این افراد را نیز حفظ کنید.

بسیاری از کارمندان تصور می‌کنند اگر می‌توانستند برای خودشان کار کنند، مجبور نبودند با یک فرد گستاخ، فریبکار یا همیشه طلبکار سروکار داشته باشند. اما افرادی که خوداشتغال هستند و به صورت فریلنس فعالیت می‌کنند، می‌دانند که این تفکر درست نیست و شما به جای یک رئیس، مجبورید به مشتری‌های گستاخ بسیاری که معتقدند همیشه حق با مشتری است، پاسخ دهید. گاهی شما دوست دارید به این افراد احمق بگویید که کارشان را ادامه نمی‌دهید، اما این گزینه درستی نیست، چون شما برای تا به اینجا رسیدن کار زمان و انرژی صرف کرده‌اید. اما راه‌حل چیست؟

آیا می‌دانید که همیشه حق با مشتری نیست؟!

Seth Meyers روانشناس بالینی در مقالهhd که در مجله Psychology Today نوشته است، توصیه‌هایی در این مورد دارد و به جای افراد سمی، آنها را افراد “دردسرساز” نامیده است.

  1. اطلاعات شخصی یا عقاید واقعی خود را با کسی به اشتراک نگذارید.

دانش قدرت است و هرچه فرد سمی اطلاعات بیشتری در مورد شما بداند، قدرت بیشتری دارد. بنابراین با وجود اینکه صداقت در اکثر مواقع به ساخت ارتباطات سالم کمک می‌کند، در ارتباط با افراد سمی این اطلاعات می‌تواند شما را در خطر سوء‌استفاده احساسی یا فریب‌خوردگی قرار دهد.

پس اطلاعات زندگی خود را به خصوص در مورد احساسات شخصی، با فرد سمی مطرح نکنید. Meyers می‌نویسد: “هیچ مسئله‌ای با محتوای احساسی نباید با فرد دردسرسازی که بر شما تسلط دارد در میان گذاشته شود.” فرد سمی هرچه کمتر در مورد شما بداند سلاح‌های کمتری دارد.

  1. همیشه آماده، منظم و متمرکز باشید

در برخورد با افراد سمی هرچه آماده‌تر باشید بهتر است. تمام اطلاعات موردنیاز را در دست داشته باشید و مطمئن شوید به‌روزترین اطلاعات در مورد آنچه باید تحویل دهید را در اخیار دارید. Meyers توصیه می‌کند که شما باید نهایت تلاش خود را بکنید که در حضور فرد سمی، از نظر احساسی آرام و قدرتمند باشید. او می‌نویسد: “هنگامی که شما غافلگیر شوید، حس آسیب‌پذیری داشته باشید یا به هر دلیلی ناراحت باشید، فرد سمی بیشترین تسلط را روی شما خواهد داشت.”

  1. فرد سمی را وادار به دوست داشتن خودتان بکنید.

می‌دانم این سؤال برای شما به وجود آمده که چرا باید با کسی که با دیگران بدرفتاری می‌کند دوست شوید؟ شاید این آخرین کاری باشد که شما بخواهید انجام دهید، اما مطمئن باشید انجام آن به نفع شماست.

Meyers توصیه می‌کند برای هر کاری که شخص سمی برای شما انجام می‌دهد تشکر کنید. این ایده عالی است و باعث می‌شود فرد را بهتر بشناسید و بدون  اینکه رازهای خود را برملا کنید و در مورد خود چیزی به او بگویید، در مورد وی اطلاعات کسب کنید. صرف اینکه شما از شخص سمی بدتان می‌آید دلیل براین نیست که او نیز همین حس را نسبت به شما  دارد. اینکه فرد سمی را وادار به دوست داشتن خودتان کنید، ممکن است تعادل قدرت را کمی به نفع شما تغییر دهد. راه‌های بسیاری برای مجبور کردن افراد به دوست داشتن شما وجود دارد اما شگفت‌انگیزترین راه این است که از آنها درخواست چیزی یا کاری را داشته باشید که آن را “اثر بن فرانکلین” می‌نامند (چون بن فرانکلین 200 سال قبل آن را کشف کرد و در مورد آن نوشت).

این توصیه را دنبال کنید و ممکن است اتفاق عجیبی رخ دهد و آن اینکه تنفر شما از فرد سمی کمی کمتر شود. بیشتر افراد سمی به دلیلی در این راه قرار گرفته اند و هرچه بیشتر در مورد آنها بدانید ممکن است انگیزه‌های آنها را از این روش رفتاری درک کنید. حتی ممکن است رابطه خود را با آنها در جهت بهبود تغییر دهید.

  1. از خودتان مراقبت کنید.

پاسخگویی به فرد سمی بسیار خسته‌کننده است. پس اگر در چنین موقعیتی هستید، اولویت شما باید مراقبت از سلامت جسمی و روانی‌تان باشد. این مراقبت شامل مواردی مانند ژورنال‌نویسی و همچنین فعالیت‌های مختلفی است که به شما اجازه مقابله با ناامیدی و فروکش کردن عصبانیت را می‌دهد، مانند صحبت کردن با یک دوست یا ورزش کردن.

Meyers پیشنهاد می‌کند: “هنگامی که در چنین شرایط دشواری قرار گرفتید، از مهارت‌های چندگانه مقابله‌ای برای مدیریت احساسات پیچیده‌ای که از راه می‌رسند استفاده کنید”.
در نهایت بهترین راه برای مراقبت از خود در صورتی که مجبور به پاسخگویی به فرد سمی هستید این است که هرچه زودتر از این موقعیت خلاص شوید. مشتری یا شریک تجاری دیگری پیدا کنید، به شعبه دیگری بروید و هرکاری نیاز است انجام دهید تا خود را از تحت نظر فرد سمی بودن خلاص کنید.

ممکن است دشوار به نظر برسد اما همانگونه که Meyers می‌گوید، از خود بپرسید چقدر دیگر می‌توانید با فرد سمی، سروکله بزنید پیش از آنکه سلامت جسمی و روحی شما تحت تأثیر قرار گیرد؟ او می‌نویسد: “برخورد با یک فرد مسموم تا زمانی که در مدار آن شخصیت ناسازگار قرار دارید، یک مشکل مزمن است.” هنگامی که از این مدار خارج شوید، از میزان انرژی روحی و روانی خود (که اکنون هدر نمی‌رود) شگفت‌زده خواهید شد.

نویسنده: مائده رضائی
منبع: Inc.com

یک دیدگاه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *