مبارزه با کرونا با نوآوری معکوس

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
مبارزه با کرونا با نوآوری معکوس

یک واقعیت عجیب: میزان مرگ و میر ناشی از Covid-19 در ایالات متحده و اروپا از 100 تا 1000 برابر بیشتر از بخش هایی از آسیا و آفریقا بوده است. در زمان نگارش این مقاله، ویتنام با 95 میلیون نفر و یک بیستم درآمد سرانه آمریکا ، کووید ۱۹ را داشته است. همه این‌ها را با این واقعیت در نظر داشته باشید که ویتنام هم مرز چین است و اقتصادی بسیار آشفته دارد.

میزان مرگ و میر در هر میلیون نفر در هنگ کنگ ، سنگاپور ، کره جنوبی ، تایوان،  تایلند و کشورهای آفریقایی از جمله اتیوپی ، رواندا ، سیرالئون و اوگاندا یک رقمی است، این در حالی است که اروپا و ایالات متحده آمریکا روزانه اعداد سه رقمی از مرگ و میر گزارش می‌کنند.

واقعیت این است که کشورهای آسیایی و آفریقایی ذکر شده لزوما آب و هوایی مطلوب‌تر یا سیستم آموزشی بهتری نسبت به کشورهای پیشرفته داشته باشند. اکثر این کشورها درآمدی کمتر از ایالات متحده دارند اما یک ویژگی مشترک دارند که ممکن است در مبارزه با Covid-19 تأثیر داشته باشد: آنها تجربه بیشتری در زمینه مقابله با بیماری‌های پاندمیک داشته‌اند:SARS ، MERS ، آنفولانزای خوکی ، اچ آی وی ، ابولا ، وبا یا سل. هنگامی که Covid-19 در دنیا گسترش پیدا کرد ، این کشورها به سرعت سیستمهای عمومی و پروتکلهای بهداشتی خود را برای مقابله با جدیدترین تهدید جهانی فعال کردند. شهروندان و سیاست‌گذاران این کشورها تجربه مقابله با بیماری‌های همه‌گیر را داشتند و در حالی که این کشورهای به ظاهر فقیر از روش‌های نوآورانه برای مقابله با کرونا استفاده می‌کردند، کشورهای ثروتمند و پیشرفته با راه‌حل‌های گران قیمت نمی‌توانستند آمار مرگ و میر خود را کاهش دهند.

نوآوری معکوس یا Reverse Innovation به فرایندی گفته می‌شود که در آن کشورهای توسعه‌یافته مثل ژاپن یا کشورهای آمریکای شمالی از نوآوری‌های کشورهای در حال توسعه برای حل مشکلات‌شان استفاده می‌کنند. اگر بخواهیم واقع‌بین باشیم کرونا حالا حالاها مهمان ماست و بهتر است کشورهایی که نتوانسته‌اند استراتژی مناسبی در مقابله با آن اتخاذ کنند از تجربه کشورهای در حال توسعه استفاده کنند.

شاید به نظر برسد که نوآوری معکوس در عمل قابل اجرا نباشد اما تا به امروز دو سازمان در ماساچوست آمریکا از همین روش برای مقابله با کرونا استفاده کرده‌اند. در ادامه این دو مورد را بررسی می‌کنیم.

تست‌گیری کرونا: تجربه کره‌جنوبی

یکی از چالش‌های تست‌گیری از افراد بیمار، گرفتن تست بدون به خطر انداختن جان فرد تست‌گیرنده است. کره‌جنوبی راه‌حل بسیار ساده اما کاربردی در این مورد دارد: تست گیری در خودرو. این روش بسیار ساده امروز در بسیاری از کشورها مورد استفاده قرار می‌گیرد. شرکت‌هایی مثل وال مارت و وال گرینز هم موقع تست گرفتن از مراجعین از همین روش استفاده می‌کنند.

اما بیمارستان مس جنرال در بوستون فضای کافی برای گرفتن تست از بیماران در خودرو را ندارد. بنابراین اتاقی ایزوله طراحی کرده که هر نفر وارد آن شده و تست می‌دهد. اتاق و لباس فرد تست‌گیرنده پس از هر تست ضدعفونی می‌شود.

اما بیمارستان یانگجی در کره جنوبی به راه حل بهتری دست پیدا کرده است. این بیمارستان اتاقکی با کمک پلاستیک ساخته که فرد تست‌گیرنده داخل آن قرار می‌گیرد و با کمک دستکش‌ها و جای دستی که دارد با اطرافش ارتباط دارد. در این روش فرد تست‌گیرنده با مراجعین ارتباطی نداشته و می‌تواند به صورت ایمن تست کرونا را بگیرد.

ایده اتاقک پلاستیکی اخیرا در امریکا مطرح شده و علاقمندان زیادی پیدا کرده است. چند بیمارستان از این اتاقک استفاده می‌کنند و یک استارت‌آپ هم قصد دارد تا تولید انبوه آن را شروع کند. ایده‌ای جالب که علاوه بر هزینه بسیار کم ریسک ابتلای کارکنان بیمارستان به کرونا را به شکل قابل توجهی کاهش می‌دهد.

همه چیز را همگان دانند. باید قبول کنیم که کشورهایی که قبلا تجربه مقابله با بیماری‌های همه‌گیر را دارند در مقابله با کرونا عملکرد بهتری از خود نشان دادند. بهتر است در این شرایط بحرانی به جای اصرار بر راه‌حلهای غیربهره‌ور و گران قیمت به نوآوری معکوس روی بیاوریم.

منبع: HBR.org

3 دیدگاه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *