مدرک MBA چقد اعتبار دارد؟

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
دوره MBA دانشکده مدیریت دانشگاه تهران

سوالی که شاید قبل از ورود به دوره‌های پرتعداد و پر زرق و برق MBA و مدیریتی به ذهن شما برسد این است که مدرک MBA چقدر اعتبار دارد و به چه دردی می‌خورد؟ آیا در بازار فعلی این مدرک برای استخدام و پیدا کردن کار اثربخش است؟ بعد از گذراندن دوره MBA چه مهارت‌هایی بدست می‌آوریم و این مهارت‌ها چقدر رزومه ما را در چشم شرکت‌ها پررنگ می‌کند؟ آیا منی که مدیر هستم با دریافت این مدرک می‌توانم ارتقای شغلی داشته باشم؟

قبل از اینکه بخواهم در مورد سوالاتی که مطرح شد صحبت کنم باید یک نکته را مطرح کنم. هیچ مدرکی از هیچ دانشگاهی به معنی تضمین ۱۰۰ درصدی برای استخدام، موففیت، کارآفرین شدن یا ارتقای شغلی نیست. در هر دوره‌ای که شرکت می‌کنید علاوه بر اعتبار مدرک آن دوره شما و محتوای آن، خود شمایید که باید از آن مدرک و محتوایی که یاد گرفته‌اید استفاده کنید. بنابراین گول تبلیغات رنگارنگ شبکه‌های اجتماعی را نخورید. با شرکت در سمینار، دوره، کلاس یا هر رخداد آموزشی شما آدم موفقی نمی‌شوید!

برند MBA

باید قبول کنیم که برند دوره‌های ام بی ای در چند سال گذشته در بازار کار بسیار محبوب شده است. اگر در فضای مجازی قدری جستجو کنید حتما تعداد زیاد این دوره‌ها باعث سردرگمی شما می‌شود. مهارت‌هایی که در یک دوره خوب ام بی ای به مخاطب آموزش داده می‌شود می‌توانند او را برای چند پله بالاتر از افرادی قرار بدهند که در این دوره‌ها شرکت نکرده‌اند. آموزش‌های مبتنی بر مطالعه موردی و کیس استادی، حل تمرین‌ها و پروژه‌هایی از دل بازار و توجه به واقعیت‌های بازار به جای تمرکز روی تئوری‌ها فارغ‌التحصیلان MBA را در چشم مدیران منابع انسانی قدری خاص کرده است.

سوداگران مدرک

حتما دیدید افرادی را که تا دیروز پا در دانشگاه هم نگذاشته بودند و امروز عنوان دکتر کنار اسمشان چسبیده است. افرادی که همین چند روز پیش منبع اصلی دانش‌شان چندتا کانال تلگرامی و اینستاگرامی بوده و الان یک عکس با کت و شلوار و کراوات در پروفایل لینکدینشان دارند و کنار اسم‌شان عنوان پروفسور خورده است.

مدرک MBA چقد اعتبار دارد؟

سوداگران مدرک امروز اطراف ما بی‌شمارند. افرادی که بدون داشتن تحصیلات دانشگاهی صرفا دنبال شرکت در دوره‌ای هستند تا کنار نام خودشان عناوین مختلفی قرار بدهند. متاسفانه دوره‌های MBA در سال‌های اخیر اسیر جو سوداگری شده و موسسات گوناگون بدون اتکا به مبانی علمی صحیح دوره‌هایی برگزار می‌کنند و هر فردی را با هر پیش‌زمینه‌ای صرفا به خاطر پول ثبت‌نام کرده و یک مدرک ام بی ای به او می‌دهند. شک نکنید این مدارک نه تنها اعتبار ندارند، بلکه وقت باارزش شما را تلف کرده و در بازار کار هم به شما کمکی نمی‌کند. اگر جایی مدیر هستید و موسسه‌ای به شما پیشنهاد داده در دوره‌ای شرکت کنید و بعد از ۱ سال بدون آزمون و پروژه و تمرین مدرک MBA بگیرید، حتی اگر وقت ندارید نیاز هم نیست سر کلاس بروید، شک نکنید که با گذراندن این دوره هیچ ارتقایی نخواهید گرفت. اگر قصد راه‌اندازی کسب و کاری دارید شک نکنید که این دوره‌ها در موفقیت شما هیچ اثری ندارند و اگر تازه از دانشگاه فارغ‌التخصیل شده‌اید بدون شک با گذراندن این دوره‌ها تنها پس‌آنداز محدود خودتان را هدر داده‌اید.

در مورد دوره‌های مدیریتی به خصوص دوره‌ MBA از تفکر سوداگری مدرک فاصله بگیرید

اعتبار یک دوره خوب

اگر سوداگران بازار را کنار بگذاریم به چند دوره خوب می‌رسیم که منطبق بر اصول آموزشی و با کمک اساتید برتر حوزه مدیریت سعی کر‌ده‌اند تا مهارت‌های مدیریتی را به مخاطبان خود آموزش بدهند. اعتبار این دوره‌ها معمولا به مرجع برگزارکننده آن وابستگی زیادی دارد. اگر مجری یک دانشگاه معتبر باشد می‌توانید امیدوار باشید که کارفرمایان در بررسی رزومه‌ها شما را در اولویت‌های بالا قرار می‌دهند بنابراین در انتخاب دوره‌ ام بی ای یا دوره مدیریت کسب و کار حتما به مجری دوره و اساتید آن توجه داشته باشید.

مدرک MBA چقد اعتبار دارد؟

در پایان به این نکته توجه داشته باشید که اعتبار مدرک MBA غیرقابل انکار است اگر و تنها اگر مجری برگزار‌کننده آنها موسسه آموزشی معتبری مثل یک دانشگاهی مشهور باشد. حتما توجه داشته باشید که با توجه به هزینه بسیار بالای این دوره‌ها قبل از اینکه تصمیم به ثبت‌نام در آنها بگیرید حتما در مورد موسسه برگزارکننده دوره تحقیق مفصلی انجام بدهید.

اگر علاقمند به آشنایی با دوره‌های MBA دانشکده مدیریت دانشگاه تهران هستید اینجا کلیک کنید.

آشنایی با دوره‌های نیمه‌حضوری MBA دانشگاه تهران

3 دیدگاه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *