چطور میمیک صورت، شما را به نتایج بهتری می رساند؟

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape

اگر موقع خرید از یک فروشگاه، احساس صمیمیت زیادی با فروشنده داشته اید، به احتمال زیاد فروشنده فروشگاه با نتایج آخرین تحقیقات صورت گرفته در زمینه ارتباطات آشنایی دارد! این تحقیقات نشان می دهند که افرادی که از تن صدا، استایل صحبت کردن و واژگان مشابه مشتری خود استفاده می کنند به نتایج بهتری دست پیدا می کنند.

105774-103369

علم میمیک صورت

نتایج تحقیقاتی که در مجله Experimental Social Psychology منتشر شده است نشان می دهد که مذاکره کنندگانی که مشابه طرف مقابل خود صحبت می کنند به نتایج بهتری (30 درصد) دست پیدا می کنند. این تحقیقات همچنین نشان می دهد که استفاده از میمیک مشابه طرف مقابل در ابتدای مذاکره، بیش از انتهای آن اثربخش می باشد.

میمیک مشابه چیست؟

میمیک مشابه شامل احساسات، انتخاب واژگان و اصطلاحات مشابه فردی است که با او در حال صحبت یا حتی ارتباط ایمیلی می باشید. استفاده از رفتارهای مشابه با طرف مقابل در ارتباطات نوشتاری، میزان اعتماد طرفین را افزایش می دهد. مردم دوست دارند با شخصی ارتباط برقرار کنند که مشابه آنها رفتار می کند.

قدرت بازاریابی میمیک مشابه

تحقیقاتی که اخیرا روی 129 مشتری MP3 Player انجام گرفته نشان می دهد که در صورتیکه فروشنده از میمیک مشابه مشتری استفاده کند، میزان فروش افزایش می یابد. در این تحقیق نیمی از جامعه آماری با فروشندگانی که میمیک مشابه داشتند برخورد کردند. نتایج حاکی از این بود که 79 درصد مشتریان گروه اول در نهایت محصول مورد نظر خود را خریداری کردند، در حالیکه درصد فروش موفق در گروه دوم تنها 62 درصد بود.

همدلی مهمترین عامل

زمانیکه احساسات منفی بین دو طرف مذاکره کننده غالب می شود، معمولا دو طرف سعی می کنند تا بدون توجه به طرف مقابل، هر آنچه که در ذهن دارند به زبان بیاورند. استفاده از میمیک مشابه می تواند تنش مذاکره را کاهش داده و از وقوع چنین حالتی جلوگیری کند.

برای مثال زمانیکه مشتری به شما می گوید که به نظر من این محصول افتضاح است، به احتمال زیاد شما سعی خواهید کرد تا از محصول خودتان دفاع کرده و مشکلی که در ذهن مشتری است را حل کنید. ولی این کار نه تنها نتیجه مثبتی نخواهد داشت، بلکه باعث می شود تا مشتری فکر کند که شما اصلا به حرفهای او گوش نکرده اید.

قاعده میمیک مشابه به شما می گوید که به جای مقابله با مشتری ابتدا سعی کنید که جملات او را تکرار کنید. این کار باعث می شود تا مشتری حس کند که شما خیرخواه او هستید و تنها فروختن محصولتان دغدغه شما نمی باشد. وقتی مشتری چنین حسی نسبت به شما پیدا می کند، قانع کردن او برای خرید محصول کار بسیار راحتتری می باشد.

مراقب باشید پیامتان گم نشود

ممکن است به قدری درگیر اجرای میمیک مشابه شوید که فراموش کنید پیامی خود را به طرف مقابل برسانید. به یاد داشته باشید که میمیک مشابه حتما ضامن موفقیت شما در مذاکرات نمی باشد، به ویژه اگر طرفین مذاکره، به جای انتقال پیام به یکدیگر صرفا درگیر تقلید میمیک یکدیگر باشند!

برگرفته از سایت Business.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *