چطور سرمایه‌مان را از غول تورم حفظ کنیم؟

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
چطور سرمایه‌مان را از غول تورم حفظ کنیم؟

متاسفانه کشور ما سالهاست که با پدیده شومی به نام تورم دست و پنجه نرم می‌کند. تورم یا بهتر بگوییم ابر تورم سالیان سال است که سایه سنگینی بر اقتصاد ایران انداخته است. قبلا در گفتگو با پدربزرگ و مادربزرگ‌ها می‌شنیدیم که “این خونه رو اون زمان ۱۰۰۰ تومن خریدم” یا “پیکان اون زمان ۱۲۰۰ تومن بود”. این قیمت‌ها معادل چندین هزار برابر شدن قیمت‌ها است. البته که طی ۲-۳ سال اخیر دیگر نیازی نیست که این جملات را از پدربزرگمان بشنویم. زمانی که قیمت آیفون حدود ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بود خیلی هم دور نیست. یا زمانی که با ۳۶ میلیون تومان می‌توانستیم یک پژو ۲۰۶ صفر بخریم (آن هم بدون کم شدن آپشن‌های بدیهی!).

ابر تورم، دشمن معاش مردم

به دلایل مختلف سیاسی و اقتصادی کشور ما دچار پدیده شوم ابر تورم شده است. در این وضعیت ارزش پول ملی ما به صورت پیوسته کاهش پیدا می‌کند. جهش قیمت‌ اقلام اساسی زندگی مثل نان، روغن، گوشت و مرغ نه تنها سفره مردم را کوچک کرده بلکه آرامش روانی را هم از همگان گرفته است. خانواده‌ای که با یک حقوق ثابت امرار معاش می‌کند قاعدتا با شنیدن خبر احتمال افزایش قیمت مواد غذایی، کرایه خانه، بنزین و… آرامش خود را از دست می‌دهد.

چاره چیست؟

بخش بزرگی از تورم فعلی ناشی از ناکارامدی اقتصاد کشور است. بسیاری از صنایع متاثر از تحریم‌های ظالمانه با مشکل واردات مواجه شده‌اند و پس از حذف ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی قیمت‌گذاری دستوری هم حذف شده و تورم بزرگی به راه افتاده است. متاسفانه به نظر می‌رسد به این زودی‌ها هم شرایط تورمی عادی نشود.

بخش بزرگی از اقتصاد دست دولت و بازیگران اقتصادی است و از دست مردم عادی کاری برنمی‌آید. اما بی تفاوت بودن و نظاره‌گر بودن هم باعث می‌شود که سرمایه ما به تدریج کوچک شده و قدرت خریدمان کاهش پیدا کند. بسیاری از مردم از ترس همین وضعیت اقدام به خرید ارز، سکه، خانه اضافی و خودرو می‌کنند. شاید در ظاهر با این کار بخشی از سرمایه حفظ می‌شود اما به چه قیمتی؟ التهاب بازار مسکن و خودرو به دلیل ورود سوداگران باعث می‌شود که افرادی که برای رفع نیاز وارد بازار شده‌اند با قیمت‌های غیرواقعی مواجه شوند. زوج جوانی که با کمک خانواده و وام و پس‌انداز قصد دارند یک واحد مسکونی ۴۰ متری خریداری کنند به دلیل ورود پول بی حساب و کتاب به بازار مسکن باید قیمت‌های چندین برابری پرداخت کنند. در عمل هم بسیاری از این زوج‌ها به جای خرید خانه مجبور می‌شوند که یک واحد مسکونی را رهن و اجاره کنند.

قدیمی‌ها می‌گفتند یک سوزن به خودت بزن بعد یک جولدوز به دیگران. اگر از ترس تورم دلار و سکه و طلا در خانه انبار کرده‌ایم یا کل کوچه را با پراید و تیبا و ۲۰۶هایتان مزین کرده‌اید بدانید که شما هم در تلخ‌ کردن زندگی خانواده‌هایی که آرزوی داشتن یک خودرو با کمترین امکانات را دارند شریک هستید. این حرف به این معنی نیست که شما نباید سرمایه‌تان را در مقابل تورم حفظ کنید. شما اختیار سرمایه‌تان را دارید و می‌توانید با آن هرکاری بکنید. اما راه‌های بهتر و حتی پربازده‌تری وجود دارد تا شما از غول تورم در امان باشید.

بازار سرمایه

یک زمانی وقتی حرف از بورس می‌شد ناخودآگاه بسیاری از مردم به قمار بودن آن فکر می‌کردند. خوشبختانه چند وقتی است که با حمایت دولت بازار بورس رونق گرفته و سرمایه‌گذاران خرد زیادی جذب بازار سرمایه شده‌اند. سرمایه‌گذاری در بورس نه تنها سرمایه شما را از تورم حفظ می‌کند در بسیاری از مواقع بازده بالاتری از بازار ارز و مسکن و طلا به شما می‌دهد. نقدشوندگی بورس بسیار بالاست و با یک کلیک می‌توانید پول خود را نقد کنید. همچنین نیاز نیست برای برگه‌های سهامتان گاو صندوق‌های سنگین خریداری کنید. در واقع امنیت سرمایه‌گذاری (از نظر دزدی و کلاهبرداری) در بازار بورس بسیار بالاست. چه بسیار هستند افرادی که در میدان فردوسی تهران ریال اصل تحویل داده و دلار تقلبی در ازایش تحویل گرفته‌اند. چه بسیار افرادی که انبار سکه‌های طلایشان با یک سرقت از خانه خالی شده است.

سرمایه‌گذاری در بورس علاوه بر بازدهی و امنیت بالا یک فعالیت اقتصادی مثبت به شمار آمده و نه تنها باعث فشار بر قشر کم درآمد نمی‌شود بلکه به شرکت‌های داخلی کمک می‌کند تا با افزایش تولیدات به رونق اقتصاد کشور کمک کنند.

هشدا جدی

سرمایه‌گذاری  مستقیم در بورس نیاز به دانش و تجربه بالا دارد. ورود به بورس و خرید سهام بر اساس سیگنال کانالهای تلگرامی و اینستاگرامی نه تنها سود ده نیست بلکه کل سرمایه شما را به باد می‌دهد. این کانال‌ها معمولا اعضای خود را اغوا می‌کنند و قیمت یک سهم را بالاتر از ارزش ذاتی‌اش می‌برند. بعد از اینکه ادمین‌های کانال همه سهم‌های خود را به فالوورهای بخت برگشته فروختند سیگنال خروج صادر می‌شود و شما می‌مانید و یک سهم قفل در صف فروش.

سرمایه‌گذاری در صندوق‌های بورسی، راه‌حلی منطقی

اگر دانش و وقت کافی برای سرمایه‌گذاری مستقیم در بورس را ندارید خیلی راحت می‌توانید پول خود را به صندوق‌های درآمد ثابت یا در سهام بورسی بسپارید. مدیران این صندوق‌ها افراد خبره بازاری هستند و در ازای دریافت کارمزدی اندک سرمایه شما را به بهترین شکل مدیریت می‌کنند. کل معاملات این صندوق‌ها شفاف بوده و می‌توانید معاملاتشان را به صورت روزانه دنبال کنید. برای مقایسه بازدهی صندوق‌ها می‌توانید به این سایت فیپ ایران مراجعه کنید. این سایت زیر نظر سازمان بورس اوراق بهادار ایران صندوق‌ها را بر اساس میزان بازده رتبه‌بندی کرده است. خیلی راحت وارد این سایت شوید، یک صندوق انتخاب کرده و پول خود را همانجا سرمایه‌گذاری کنید. به همین راحتی. نه نیاز است هر روز در سایت دیوار و شیپور دنبال مشتری برای آب کردن پرایدهای‌تان باشید و نه نیاز است که خانه خودتان را ۱۰ لایه قفل و زنجیر کنید تا مبادا شمش‌های طلای داخل خانه به سرقت برود.

یک دیدگاه :

  1. سرمایه گذاری در بورس زمانی مفید است که کشور رشد اقتصادی داشته باشد. اما در شرایط فعلی سرمایه گذاری در بورس قطعا اشتباه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *