چگونه سریع تر تصمیم بگیریم

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
چگونه سریع تر تصمیم بگیریم

Patrick McGinnis سرمایه‌گذار خطرپذیر و نویسنده آمریکایی که با واژه FOMO شناخته شده، در یکی از سخنرانی‌هایی که در TED داشته، در مورد ترس وجود یک گزینه بهتر (FOBO) و راهکاری برای تصمیم‌گیری سریعتر صحبت می‌کند.

احتمالاً شما با واژه FOMO که مخفف “ترس از دست دادن-Fear Of Missing Out” است، آشنا هستید. این احساس وقتی به شما دست می‌دهد که حس کنید دیگران کاری را بهتر از شما انجام می‌دهند. اما FO دیگری هم هست که خیلی خطرناک است و باید در مورد آن بدانید. نام آن FOBO است، و مخفف “ترس از یک گزینه بهتر-Fear Of A Better Option” است.

ما در دنیایی از گزینه‌های غافلگیرکننده زندگی می‌کنیم. حتی تصمیماتی که قبلاً ساده بودند، مثل انتخاب رستوران یا خرید‌های روزانه، حالا پر از تحلیل هستند. مثلا اگر می‌خواهید یک جفت بند کفش سفید را آنلاین خریداری کنید باید از بین هزاران مورد و خواندن صدها نظر انتخاب کنید. آن‌ها تنها اطلاعات گیج‌کننده‌ای برای خرید دو عدد بند که قیمتش کمتر از قهوه لته صبحانه است، هستند.

به احتمال زیاد زمانی که سعی کرده‌اید فقط یک گزینه را از بین گروهی از موارد کاملاً قابل‌ قبول انتخاب کنید، FOBO را تجربه کرده‌اید. این نشانه از فرهنگی است که جمع‌آوری و نگهداریِ هر چه بیشتر گزینه‌های ممکن را، ارزشمند می‌بیند.

شاید متعجب شوید که چرا همه این‌ها مضر هستند. این حرف متناقض به نظر می‌رسد. آیا این امتیازی نیست که گزینه‌های خوبی برای انتخاب داشته باشیم؟ مشکل این است که FOBO ناتوانی تحلیلی را القا می‌کند که می‌تواند بر زندگی شخصی و حرفه‌ای شما تأثیر منفی بگذارد. وقتی‌ نمی‌توانید با قطعیت تصمیم بگیرید، زمان و انرژی ارزشمند خود را هدر می‌دهید.

خوشبختانه، راهی برای غلبه بر FOMO وجود دارد. برای هر تصمیم‌گیری ابتدا باید ریسک آن را مشخص کنید، زیرا این کار، استراتژی تصمیم‌گیریِ شما را مشخص می‌کند. هنگامی که زمان تصمیم گیری فرا می‌رسد، فقط با سه نوع تصمیم‌ در زندگی مواجه می‌شوید: ریسک بالا، کم ریسک و بدون ریسک.

با تصمیمات بدون ریسک شروع می‌کنیم. این‌ها جزئی از زندگی هستند، جایی که تقریباً هرگز پاسخ نادرستی وجود ندارد، و در عرض چند ساعت، حتی تصمیمی را که گرفته‌اید به خاطر نمی‌آورید. یک مثال خوب، انتخاب این است که چه چیزی را در تلویزیون تماشا کنیم. با وجود صدها گزینه نمایش، به‌راحتی گیج خواهید شد، با این حال مهم نیست چه چیزی را انتخاب می‌کنید، چون نتیجه آن عملا وجود خارجی ندارد. پس بیشتر از چند دقیقه  زمان صرف کردن روی FOBO انرژی زیادی را هدر می‌دهد و باید از آن بگذرید.

می‌توانید تصمیماتِ بدون ریسک را به کائنات بسپارید. برای مثال، می‌توانید انتخاب‌هایتان را به دو مورد کاهش دهید و شیر یا خط بیندازید. یا اینکه روش مورد علاقه من را امتحان کنید – از ساعت بپرسید. هر یک از انتخاب‌ها را به نیمی از ساعت خود اختصاص دهید، سپس اجازه دهید ثانیه‌شمار به شما بگوید چه‌کار می‌خواهید بکنید.

این کار ما را به تصمیم‌گیری‌های کم ریسک سوق می‌دهد. این‌ها پیامد‌هایی دارند، اما هیچ‌یک از آن‌ها خانمان‌برانداز نیستند و نتایج قابل قبولی هم دارند. کارهای روزمره زیادی، مانند خرید پرینتر، رزرو هتل یا انتخاب محل برگزاری یک رویداد خارج از منطقه ذاتا کم‌ریسک هستند. کمی تأمل لازم است، اما این موارد سرنوشت‌ساز نیستند، و احتمالاً در عرض چند هفته آن‌ها را فراموش خواهید کرد. در اینجا هم می‌توانید تصمیم‌گیری‌ها را برون‌سپاری کنید، اما از آنجا که کمی خطر وجود دارد، لازم است تفکر انتقادی داشته باشید. این بار، کار را به یک فرد برون سپاری می‌کنید.

چند معیار اصلی تعیین کنید، کسی را انتخاب کنید تا پیشنهاد‌هایی ارائه دهد، و از نظرات آنها استفاده کنید. مطمئن شوید که از وسواس پرهیز می‌کنید. هدف شما حل کردن مشکل است نه به تعویق انداختن آن.

حال که از‌ عهده تصمیمات کم ریسک و بدون ریسک برآمدید، فضا و زمان لازم برای رسیدگی به تصمیمات با ریسک بالا را ایجاد کرده‌اید. این‌ها مواردی مثلِ «کدام خانه را بخرم » یا «کدام شغل را قبول کنم» هستند. از آنجایی‌که ریسک این تصمیمات بالا، و پیامدهای آنها بلندمدت هستند، قطعاً می‌خواهید که این کار را درست انجام دهید.

بهتر است قبل از شروع، چند اصل پایه‌ برای راهنمایی شما در این روند ایجاد کنیم. اول اینکه فکر کنید چه چیزی برای شما اهمیت دارد، و معیارتان را طبق آن تنظیم کنید.

دوم، دقت کنید که اطلاعات را در تمام موارد جمع‌آوری کنید، در این صورت می‌توانید مطمئن باشید که واقعاً تصمیم آگاهانه‌ای گرفته‌اید.

و سوم، به یاد داشته باشید که FOBO زمانی به وجود می‌آید که شما قصد دارید از بین گزینه‌های کاملاً قابل قبول، یک گزینه را انتخاب کنید. بنابراین فارغ از اینکه چه چیزی را انتخاب کنید، می‌توانید مطمئن باشید که ضرر نکرده اید.

حالا که برخی قوانین پایه‌ را ساختید، فرآیند می‌تواند آغاز شود. با مشخص کردن یک گزینه بر اساس معیارهای خود شروع کنید، سپس هرکدام از گزینه‌های موردنظر را یک‌به‌یک با گزینه معیار مقایسه کنید. هر بار، بر اساس معیارها، یکی از دو گزینه بهتر را انتخاب کنید، و دیگری را کنار بگذارید. در اینجا ترفندی برای جلوگیری از FOBO وجود دارد. زمانی که یک گزینه را حذف می‌کنید، برای همیشه از بین می‌رود. اگر دوباره به گزینه‌های حذف شده روی آورید، به مشکل می‌خورید. و این فرایند را تا رسیدن به انتخاب نهایی تکرار کنید.

اگر این روند را ادامه دهید، معمولاً با تصمیمی که خودتان گرفته‌اید به نتیجه می‌رسید. در موارد نادری که به مشکل بر‌می‌خورید، از گروه کوچکی از افراد مورد اعتمادتان که در این زمینه تخصص دارند کمک بخواهید تا شما را در مورد این موضوع خاص راهنمایی‌‌ کنند.

حال که انتخاب خود را صورت داده‌اید، آخرین چالش باقی می‌ماند. باید متعهد باشید. من نمی‌توانم به شما قول بدهم که شما واقعاً بهترین تصمیم را گرفته‌اید، اما می‌توانم این را بگویم: درصد قابل‌توجهی از مردم در جهان هرگز نباید نگران FOBO باشند. برخلاف میلیاردها نفر که بخاطر مشکلاتی مانند جنگ، فقر و یا بیماری فرصت‌های کمی دارند، شما فرصت‌های زیادی برای زندگی دارید. ممکن است هر آنچه را که می‌خواهید، به دست نیاورید، اما  این حقیقت که شما تصمیمی گرفته‌اید قدرت شما را نشان می‌دهد.

در حقیقت، این یک هدیه است که باید بیشترین بهره را از آن ببرید.

یک دیدگاه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *