کارآفرین اجتماعی کیست؟

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
کارآفرین اجتماعی کیست؟

کارآفرینان افرادی هستند که در حوزه‌های جدید سرمایه‌گذاری می‌کنند و قصد دارند از این طریق به سودآوری دست پیدا کنند. البته آن‌ها از نظر اجتماعی نیز مسئولیت‌هایی دارند و وظیفه مشارکت در رفاه اجتماعی جامعه‌ای که در آن کار می‌کنند را برعهده دارند؛ اما این، تعهد ثانویه است. در کارآفرینی اجتماعی، تعهد مشارکت در رفاه اجتماعی، اولویت اصلی است و سود برای بقا ضروری است!

یک کارآفرین اجتماعی کسی است که مشکلات اجتماعی را برطرف می‌کند و با راه‌حل خلاقانه و مسیریابی درست با آن‌ها مواجه می‌شود. از آن‌جایی که کسب سود یک هدف ثانویه است، بنابراین کارآفرینان اجتماعی افرادی هستند که در مورد آن‌چه که انجام می‌دهند، پرشور و متعهد هستند. آن‌ها انگیزه بسیار بالایی دارند و متفکرانی هستند که هدفشان، ایجاد تغییر در شیوه زندگی است.

بر اساس تعریف، کارآفرینان اجتماعی افرادی هستند که ایده‌ها و راه‌حل‌های خود را به‌گونه‌ای ارائه می‌دهند که بسیاری از افرادی که مشکلی دارند، نیاز به تغییر را تشخیص می‌دهند و تغییرات را ایجاد می‌کنند. بنابراین، بسیج توده‌ها برای تحقق تغییرات، نشانه‌ای از یک کارآفرین اجتماعی است.

کارآفرینان اجتماعی با هدف تغییر چهره جامعه عمل می‌کنند. سلامت، بهداشت و آموزش و پرورش در همه جا حضور دارد. حتی افرادی هم هستند که در راستای ایجاد تغییر در نوآوری‌های مدرن فعالیت می‌کنند، زیرا تأثیر آن‌ها برای زندگی انسان‌ها زیان‌آور است؛ بنابراین آن‌ها به‌دنبال بهبود سیستم‌ها، ایجاد راه حل‌های جدید و ایجاد شیوه‌های عادلانه هستند.

برخی از افراد مشهور که به دیگران القاء می‌کنند تا کارآفرینی اجتماعی را آغاز کنند، عبارتند از:

– سوزان بی آنتونی[1]: یکی از بنیان‌گذاران نخستین جنبش خیرخواهانه زنان و رهبر برجسته حقوق مدنی حقوق بشر و زنان در قرن نوزدهم.

– وینوبه بوه[2]: یکی از شخصیت‌های برجسته تاریخ مدرن هند و بنیان‌گذار و رهبر جنبش هدیه زمین که در راستای به‌دست آوردن مجدد زمین، کمک می‌کرد.

– ماریا مونتسوری[3]: پیشگام در آموزش و پرورش. وی رویکرد مونتسوری را برای آموزش ابتدایی در کودکان توسعه داده است.

– فلورانس نایتینگال[4]: وی پایه‌گذار اولین مدرسه پرستاران بود و برای بهبود شرایط بیمارستان تلاش کرد.

– مارگارت سنجر[5]: او بنیان‌گذار و رهبر فدراسیون برنامه‌ریزی والدین در آمریکا بود و از سیستم برنامه‌ریزی خانواده در سراسر جهان دفاع کرد.

این‌ها نمونه‌هایی از افرادی هستند که برای آنچه که اعتقاد داشتند، مبارزه کردند و تغییراتی را در زمینه‌های مختلف فعالیت خود خلق کردند.

کارآفرینی اجتماعی در چند سال گذشته شاهد رونق بوده است و مردم بسیاری جذب آن شده‌اند. در حال حاضر، در این زمینه یک رقابت سالم وجود دارد و فارغ‌التحصیلان جهانی، مشاغل پرسود را جهت فعالیت و مشارکت در راه‌های معنی‌دار در جامعه، نادیده می‌گیرند.

همان‌طور که بیل درایتون[6] به‌درستی می‌گوید «کارآفرینان اجتماعی صرفاً با ماهی دادن یا آموزش ماهی‌گیری راضی نمی‌شوند. آن‌ها تا زمانی‌که در کل صنعت ماهی‌گیری انقلابی برپا نکنند، آرام نخواهند گرفت». چنین اشتیاق و تعهدی لازم است که فردی به‌عنوان یک کارآفرین اجتماعی نامیده شود و ممکن است نادرست باشد که بگوییم کارآفرینی اجتماعی از کارآفرینی سنتی چالش‌برانگیزتر است!

منبع:  www.managementstudyguide.com

[1] Susan B Anthony

[2] Vinobha Bhave

[3] Maria Montessori

[4] Florence nightingale

[5] Margaret Sanger

[6] Bill Drayton

یک دیدگاه :

  1. کار آفرینان هم مسئولیت اجتماعی دارند و هم با خلاقیت و ایجاد نو آوری درهای جدیدی رو به توسعه کار در جامعه ایجاد می کنند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *