ارزشمندترین شرکت های دنیا در سال ۲۰۱۴

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape

دانشکده مدیریت دانشگاه تهران؛ ارزشمندترین شرکت های دنیا در سال ۲۰۱۴

گزارش سالانه “BrandZ” در زمینه گران‌ترین موسسات اقتصادی جهان برای سال ۲۰۱۴ هرسال در روزهای پایانی ماه مه منتشر می‌شود. برای تعیین ارزش شرکت‌ها و موسسات اقتصادی تنها آمار داده‌های اقتصادی همچون خرید و فروش تاثیرگذار نیستند، بلکه نظر مصرف‌کنندگان نسبت به کالاها و خدمات تولیدی نیز مورد توجه قرار می‌گیرد. صدرنشین لیست سال جاری شگفتی‌آفرید.

جهش شگفت انگیز

گوگل با یک جهش بی سابقه ۴۰ درصدی اپل را پشت سر گذاشت و صدرنشین لیست سال جاری شد. بهای شرکت گوگل براساس گزارش سالانه “BrandZ” بالغ بر ۱۵۸ میلیارد و ۸۴۳ میلیون دلار است. گوگل گلاس، سرمایه گذاری در هوش مصنوعی، خرید‌های جدید، استفاده جدید از آندروید در صنعت اتومبیل سازی و عشق به نوآوری باعث این جهش در ارزش شرکت گوگل شده است.

a1

هنوز هم خوب

اپل در سال جاری به رتبه دوم سقوط کرد. این شرکت آمریکایی موفق شده بود طی سه سال گذشته جایگاه خود را در صدر جدول حفظ کند. حال ارزش اپل با سقوط ۲۰ درصدی ۱۴۸ میلیارد و ۸۸۰ میلیون دلار اعلام شده است. آیا موفقیت اپل در دوران بعد از استیو جابز همچنان ادامه خواهد یافت؟

 a2

 

IBM در رتبه سوم

شرکت آمریکایی آی بی ام با ارزشی معادل ۱۰۷ میلیارد و ۵۴۱ میلیون دلار در رتبه سوم قرار دارد.

a3

غول مایکروسافت

شرکت مایکروسافت موفق شد با افزایش ۳۰ درصدی، ارزش خود را به ۹۰ میلیارد و ۱۸۵ میلیون دلار افزایش دهد و در جایگاه چهارم قرار گیرد. بر ارزش شرکت ها و شرکت‌هایی که در عرصه فناوری فعالیت می‌کنند به شدت افزوده شده است.

a4

فست فود قدرتمند

شرکت مک دونالدز علیرغم کاهش ۵ درصدی ارزش و تنزل یک رتبه، هنوز هم با ارزشی معادل ۸۵ میلیارد و ۷۰۶ میلیون دلار جزو ۵ شرکت باارزش جهان است. کاهش ارزش و رتبه مک دونالدز رابطه مستقیم با روی‌گردانی مصرف‌کنندگان از فست‌فود و توجه به غذای سالم دارد.

a5

نوشیدنی قدرتمند

نوشیدنی که حتی در کیوسک‌های جنگل‌های استوایی نیز یافت می‌شود. کوکاکولا با ارزش ۸۰ میلیادر و ۶۸۳ میلیون دلار در جایگاه ششم قرار گرفته است.

a6

شرکت های اعتباری

در میان شرکت‌های اعتباری شناخته شده جهان، ویزا با ارزش ۷۹ میلیارد و ۱۹۷ میلیون دلار از رقیبانی چون مستر کارت پیشی گرفته و در رتبه هفتم لیست پرارزش‌ترین‌ها قرار گرفته است.

 a7

شرکت های مخابراتی

در لیست ۵۰ شرکت با ارزش جهان، شرکت مخابراتی “AT&T” با ارزش معادل ۷۷ میلیارد و ۸۸۳ میلیون دلار در رتبه هشتم قرار گرفته است.

a8

دخانیات

تبلیغ سیگار و کشیدن آن در بسیاری از اماکن عمومی ممنوع است. با این حال اعتیاد به سیگار باعث شده تا شرکت مارلبرو با ارزشی معادل ۶۷ میلیارد و ۳۴۱ میلیون دلار در رتبه نهم لیست پرارزش‌ترین شرکت‌های دنیا قرار گیرد.

a9