۱۰ تکنیک برای داشتن پس انداز مطمئن

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
۱۰ تکنیک برای داشتن پس انداز مطمئن

خرج کردن درآمدی که به سختی بدست آورده‌ایم بسیار آسان و لذتبخش است. اما مشکلی که وجود دارد، عدم برنامه‌ریزی و پس ‌انداز کافی است. طبق مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۹، ۲۲% آمریکایی‌ها ۵۰۰ دلار یا کمتر پس ‌انداز بازنشستگی دارند، ۵% شان کمتر از ۲۵۰۰ دلار پس‌انداز کرده‌اند و ۱۵% هیچ پس ‌اندازی ندارند.

دلایل زیادی برای پس‌انداز کردن وجود دارد. آینده فقط زمان بازنشستگی نیست، آینده همین فرداست. پس‌انداز یعنی در انتظار حقوق ماهانه نباشید. حتما به خاطر دارید چند ماه پیش، پاندمی کرونا منجر به تعطیلی بسیاری از کسب‌وکارهای کوچک و بزرگ در سراسر دنیا شد. آیا شما در آن زمان از جمله افرادی بودید که برای چند ماه آینده پس‌انداز کافی داشتند؟ اگر پس‌اندازی نداشتید، این وضعیت تلنگری برای فکر کردن به پس‌اندازتان بود یا خیر؟

گام های مخصوص پس‌انداز کردن

به محض پی بردن به اهمیت پس‌انداز کردن و نقشی که در زندگی شما ایفا می‌کند، گام بعدی شما برای ماندن در این مسیر، هدفسازی است. بخشی از هدفسازی، حصول اطمینان از دسترس پذیری اهداف است. شما باید مطمئن شوید نیازهایتان در راستای اهدافتان است.

با مجهز شدن به دانش و ابزارهای ساخت اهداف واقع‌بینانه، اکنون زمان یافتن و اختصاص دادن پول برای رسیدن به اهداف است.

بودجه بندی کنید

اولین کاری که باید انجام دهید، تهیه برنامه بودجه و دنبال کردن آن است. شما باید در مورد مخارج خود واقع‌بین باشید و اعداد و ارقام صادقانه و قابل دستیابی مطابق با هزینه‌هایتان تعیین کنید تا بتوانید پس‌انداز کنید. صرف اینکه در مورد پس‌انداز فکر کنید، به نتیجه مناسب نخواهید رسید و باید دقیقا بدانید قرار است با پول خود چه کاری انجام دهید.

مفهوم جریان نقدینگی را درک کنید

شما باید درک کنید: جریان نقدینگی چیست؟ چگونه کار می‌کند؟ و مخارج روزمره شخصی‌تان مربوط به چه چیزهایی است؟

دخل و خرج تان را بررسی کنید و عاردت‌های مالی خود را بدست آورید. به موارد قابل‌تغییر فکر کنید تا پول کافی برای پس‌انداز داشته باشید.

با همسرتان کار کنید

اگر ازدواج کرده‌اید کار تیمی در مورد مسائل مالی بسیار مهم است. برای پس‌انداز کردن باید هر دو شما در مورد برنامه‌ها و اهداف و منابع مالی به چشم‌انداز مشترک برسید. حتی بهترین برنامه‌ها هم بدون هماهنگی شما با هم به نتیجه نخواهند رسید.

بین خواسته‌ها و نیازهایتان تمایز قائل شوید

تفاوت‌های خواسته و نیاز را درک کنید و آنها را در مورد خودتان شناسایی کنید. توانایی نه گفتن به هر چیزی که در راستای اهدافتان نیست را داشته باشید.

اتوماتیک‌وار پس‌انداز کنید

فرآیند پس‌انداز کردنتان را اتوماتیک کنید تا پولتان را خرج نکنید. اگر تا پایان ماه برای پس‌انداز صبر کنید، در خوشبینانه‌ترین حالت چیزی برای پس‌انداز باقی نمانده است. هنگامی که حقوقتان را دریافت می‌کنید مبلغ مربوط به پس‌انداز را به صورت اتوماتیک به حساب پس‌اندازتان منتقل کنید. می‌توانید برای اهداف مختلف، حساب‌های پس‌انداز مختلف داشته باشید یا همه پس‌اندازتان را در یک حساب قرار دهید. وقتی رشد حساب پس‌اندازتان را می‌بینید، تمایل بیشتری به حفظ آن پیدا می‌کنید.

یک بررسی انجام دهید

گاهی ما حتی متوجه خرج‌های ماهانه‌مان  نمی‌شویم، تا زمانی که آنها را بررسی می‌کنیم. همه مخارج‌تان را بررسی کنید. در حال حاضر چه چیزهایی هست که ممکن است نیازی به آن نداشته باشید؟ اگر واقعا نیاز دارید، آیا راهی برای ارزان‌تر خریدن آن وجود دارد؟

به دنبال کاهش هزینه‌ها باشید

چه هزینه‌هایی را می‌توانید حذف کنید تا پس‌اندازتان را افزایش دهید؟ برای این کار می‌توانید ۵ حوزه کلیدی را بررسی کنید که شامل: انرژی و خدمات، مواد غذایی، هزینه‌های بانکی و کارت‌های اعتباری، مالیات‌ها و خرج‌های مربوط به وسیله نقلیه (بنزین، بیمه و …) است.

به بچه‌ها فکر کنید

فرزندان خود را نیز در نظر داشته باشید. آموزش نحوه پس‌انداز و خرج کردن به کوکان بسیار مهم است. آنها بازتاب رفتارهای شما هستند و در مورد مسائل مالی در زندگی، شیوه شما را در پیش خواهند گرفت. درس‌هایی مانند صبور بودن برای خرید چیزی که می‌خواهند، پس‌انداز کردن، معرفی وسایل مخصوص برای پس‌انداز کردن فرزندان مثل استفاده از شیشه مربا، پاکت خاص و …، انتخاب هوشمندانه داشتن و اینکه اگر پولی راصرف خرید چیزی کنند نمی‌توانند آن را در جای دیگری استفاده کنند.

همین حالا شروع کنید

هدفتان را به خاطر داشته باشید و همین حالا شروع کنید. همیشه اتفاقی پیش خواهد آمد که منابع مالی شما را به چالش می‌کشد. فارغ از هر رخدادی، پس‌انداز برای آینده باید اولویت اول شما باشد.

از زندگی لذت ببرید

بله، ما در مورد مزیت‌های نظم و انضباط، ولخرجی نکردن و مقاومت در برابر رضایت آنی صحبت کردیم، اما به هر حال همه ما انسان هستیم. درک اهمیت پس‌انداز کردن به معنای اینکه شما نمی‌توانید برای سرگرمی، استراحت و جشن گرفتن هزینه کنید، نیست. اما باید مطمئن باشید که خرج‌های اضافی را پس‌انداز می‌کنید.

استراتژی‌های فوق به شما کمک می‌کنند با برنامه پس‌انداز خود پیش روید، اما از صرف هزینه برای تفریحتان نیز غافل نشوید. به یاد داشته باشید هدف بدون برنامه تنها یک آرزوست. اهدافتان را بنویسید و برای دستیابی به آنها زمان صرف کنید و تلاش کنید.

نویسنده: مائده رضائی

 منبع:‌ www.investopedia.com

یک دیدگاه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *