۷ کاری که افراد شاد انجام می‌دهند

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
۷ کاری که افراد شاد انجام می‌دهند

هیچکسی نیست که دوست نداشته باشد زندگی شادی را تجربه کند. همه ما به نحوی به دنبال شاد بودن و شاد زندگی کردن هستیم. اما جالب است بدانید که ۵۰ درصد از سطح شادی شما به مسائل شخصیتی شما برمی‌گردد که قبلها در کودکی یا از طریق ژنتیکی شکل گرفته‌اند. بنابراین ۵۰ درصد از شادی شما در اختیارتان نیست، اما خبر خوب این است ۵۰ درصد دوم در اختیار خود شماست و می‌توانید با انتخاب سبک زندگی صحیح شادی را به زندگی‌تان بازگردانید. در این مقاله ۷ عنصر مهم که در افراد شاد به وفور دیده می‌شود را معرفی می‌کنیم.

۱. داشتن دوست‌های خوب

بیشتر مدیران و افرادی که درگیر بیزینس و کسب و کار هستند سعی می‌کنند شبکه حرفه‌ای خود را گسترش دهند. طبیعتا این کار در بلندمدت برایشان نفع مالی زیادی دارد. اما این شبکه برای زندگی شخصی و شادی شما فایده زیادی ندارد. تحقیقات نشان داده که دوستان واقعی خارج از محل کار می‌توانند تاثیر به سزایی در سطح شادی و رضایت از زندگی داشته باشند. سعی کنید تعداد دوستانتان را افزایش دهید. افرادی که روابط اجتماعی گسترده‌تری دارند هم از لحاظ روانی و هم از لحاظ جسمی زندگی سالمتری دارند.

۲. سپاسگزار باشید

نسبت به اتفاقات خوب در زندگی، محبت دیگران و حتی سخت‌کوشی کارمندان‌تان سپاسگزار باشید. سپاسگزاری از زحمات دیگران هم به آنها و هم به خود شما حس بهتری منتقل می‌کند. یک راه برای اینکار نوشتن اتفاقات خوب در زندگی است. یک پژوهش نشان داد که  افرادی که هر روز ۵ چیزی که شادشان کرده بود را روی کاغذ نوشتند بعد از ۱۰ هفته احساس ۲۵ درصد احساس شادی بیشتری داشتند.

افراد خوشحال روی چیزهایی که دارند تمرکز دارند نه روی چیزهایی که بدست نیاورده‌اند. اینکه آرزوهای بزرگ داشته باشید و بخواهید به آنها برسید خیلی خوب است ولی باید نسبت به دستاوردهای زندگی‌تان احساس خوب داشته باشید.

۳. به دنبال اهداف‌تان باشید

اگر برای هدفی تلاش نمی‌کنید در واقع هدف ندارید. شما تنها یک رویا دارید که در نهایت زمان خواب بتوانید به آن برسید. به دنبال اهداف بودن باعث شادی شما می‌شود. سعی کنید برای آن چیزی که دارید خوشحال باشید و برای اهدافی که دارید نهایت تلاش‌تان را بکنید. علاوه بر این هیچ‌وقت خودتان را با دیگران مقایسه نکنید. شرایط زندگی شما با اطرافیان‌تان متفاوت است و شما نباید دستاوردهای زندگی‌تان را با اطرافیان‌تان مقایسه کنید.

۴. کاری که در آن تبحر دارید را انجام دهید

معمولا هنرمندها از زندگی‌شان رضایت بیشتری دارند. این مساله معمولا به میزان درآمدشان برنمی‌گردد. اکثر هنرمندها از هنرشان لذت می‌برند. در واقع آنها در طول روز برخلاف بقیه کاری را انجام می‌دهند که از آن لذت می‌برند. بنابراین سعی کنید که کاری را انجام بدهید که در آن بهترین هستید. البته اینکار در وهله اول بسیار سخت است. سعی کنید به تدریج در طول روز به سمت کاری که عاشقش هستید سوق پیدا کنید و در طول زمان کارهای دیگر را رها کنید.

۵. ببخشید

بخشیدن و نیکوکاری در نگاه اول برای کسی که دریافت‌کننده کمک است سودمند است ولی در واقع کسی که می‌بخشد هم حس خوب دریافت می‌کند. بخشیدن نه از اموال شما کم می‌کند و نه شما را فقیر می‌کند. شما با بخشیدن نه تنها فرد دیگری را خوشحال کرده‌اید بلکه سطح شادی خودتان را هم افزایش می‌دهید.

۶. دنبال پول ندوید

پول خوب است. پول عالی است. بزرگترین مزیت پول هم دادن انتخاب‌های متنوع برای ماست. ولی بعد از یک حدی پول برای شما خوشحالی نمی‌آورد. تحقیقات نشان داده پس از درآمد ۷۵۰۰۰ دلار در سال شما حس خوشحالی بیشتری نسبت به افزایش درآمد نخواهید داشت. پس از این حد این حرص و طمع شماست که رضایتمندی مقطعی برای شما ایجاد می‌کند. اگر خانه دارید به دنبال یک خانه بزرگتر هستید. خانه بزرگتر بعد از چند ماه برایتان عادی می‌شود و حالا دنبال یک خانه لوکس‌تر می‌روید.

برای خوشحال بودن دنبال پول ندوید. سعی کنید به دنبال تجربیات جدید باشید.

۷. زندگی را آنطوری که آرزویش را دارید بگذرانید

همه ما آرزوی یک زندگی را داریم. زندگی فرصت محدودی است. سعی کنید آنگونه که آرزویش را دارید آن را بگذرانید. مشهور است که یک پزشک که با بیماران سرطانی که در روزهای آخر عمرشان بودند حسرت این را می‌خوردند که چرا دنبال آرزوهایشان نرفتند. در روتین زندگی گرفتار نشوید و از این فرصت محدود برای تجربه آنچه که آرزویش را دارید استفاده کنید.

نویسنده: پوریا سلک غفاری

برگرفته از: inc.com

یک دیدگاه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *