۱۰ ویژگی رهبران موفق کسب و کارها – بخش اول

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape

دانشکده مدیریت دانشگاه تهران – تعاریف متعددی از رهبری مشاهده میشود اگرچه نقاط مشترک در تعاریف رهبری وجود دارد. من رهبر را کسی میدانم که راه را میشناسد، راه را طی میکند و راه را به دیگران نشان میدهد. رهبر کسی است که تفاوت های میان موفقیت و شکست را نشان میدهد و همواره برای رسیدن به آینده موفق نگران است. رهبر موفق کسی است که میداند چگونه ایده های خود را به داستان های موفق در دنیای واقعی تبدیل کند. در این مطلب قصد دارم تا نگاهی عمیق به برخی از خصوصیات مهم یک رهبر موفق بیاندازیم و به این ترتیب تفاوت یک رهبر خوب و یک رهبر بد را تشخیص دهیم.

1- صداقت، صداقت و صداقت

آیزنهاور، سی و چهارمین رئیس جمهور ایالات متحده گفته است: عالی ترین و مهم ترین ویژگی یک رهبر خوب، صداقت است. بدون صداقت، نمیتوان در یک گروه، در یک زمین فوتبال، در یک ارتش یا در یک شرکت انتظار موفقیت داشت. صداقت و راستی یک پایه مهم برای یک رهبر خوب و موفق است. نمیتوان انتظار داشت تا یک گروه یا مجموعه ای از نیروهای صادق داشت بدون آنکه خود صادق بود. وقتی یک رهبر صادق نباشد انتظار صداقت از نیروها بی فایده است؟ رهبران هنگامی موفق هستند که به ارزش ها و باورهای اصلی خودشان پایبند باشند.

2- اعتماد به نفس

برای اینکه یک رهبر مؤثر باشید، باید به اندازه کافی اطمینان داشته باشید که دیگران از شما پیروی میکنند. اگر در مورد تصمیمات و دستورات خود مطمئن نیستید، مطمئن باشید که دیگر نیروها نیز از شما حرف شنوی نخواهند داشت. به عنوان یک رهبر خوب شما باید اعتماد به نفس داشته باشید، برخی اوقات تند و قاطع باشید که در نهایت از میزان حرف شنوی افراد اطمینان حاصل کنید. این بدان معنی نیست که بیش از حد اعتماد به نفس داشته باشید و لازم است تا به اندازه ای که تبعیت سایرین حفظ شود اعتماد به نفس داشته باشید.

3- الهام بخش بودن

یکی از دشوارترین کارها برای یک رهبر، ترغیب دیگران به پیروی کردن است. این امر تنها در صورتی ممکن است که شما در موارد مختلف واکنش ها، رفتارها و تصمیماتی نشان دهید که برای سایرین به وضوح قابل مشاهده کردن باشد. این رفتارهای الهام بخش در طول زمان و در برابر رویدادهای مختلف رفته رفته به عنوان یک الگو برای سایرین خواهد شد.

به عنوان یک رهبر باید مثبت فکر کنید و رویکرد مثبت خود را در رفتارهای خود جاری کنید تا به خوبی برای دیگران ملموس باشد. الهام بخش بودن به شما این امکان را میدهد تا در چالش های فعلی و آینده بتوانید به خوبی شرایط را رهبری و هدایت کنید.

4- تعهد و اشتیاق

تیم ها و مجموعه ای که بر آن رهبری میکنید به شما نگاه میکنند پس لازم است تا اشتیاق و تعهد خود را به موضوعات قابل توجه و مهم به خوبی نشان دهید. معمولاً به هر اندازه که شما درگیر موضوعات مربوط به مجموعه باشید آنها نیز خود را درگیر خواهند کرد. همچنین دیگران سعی میکنند به شما کمک کنند و نقش ها و وظایف خود را به بهترین شکل ایفا کنند. به بیان دیگر، تعهد و اشتیاق شما تزریق انگیزه و انرژی به سایرین است تا بتوانند عملکرد خود را بهبود بخشند.

در نقطه مقابل اما باید دانست که بی انگیزگی و بی توجهی رهبر به سازمان و مسائل آن تا چند برابر بیشتر اثر منفی بر روی عملکرد سایرین خواهد داشت.

5- ارتباط خوب

تا زمانی که Vision یا چشم انداز خود یا سازمان را به روشنی برای تیم خود تشریح و تصویرسازی نکنید نمیتوان انتظار تحقق اهداف استراتژیک سازمان را داشت. به عبارت دیگر اگر نتوانید پیام خود را به شکلی مؤثر به تیم خود منتقل کنید هرگر نمیتوانید یک رهبر خوب باشید. کلمات این قدرت را دارند که به سایرین انگیزه داده و انرژی لازم برای حرکت در مسیر تحقق برنامه ها را جاری کند. اگرچه رفتارها، نگاه و عملکرد شما نیز به اندازه صحبت های شما سازنده خواهند بود. بنابراین از برقراری ارتباط مؤثر با افراد تیم خود برای جاری شدن انرژی در آنها غافل نشوید.

جهت ثبت نام در دوره های MBA و DBA نیمه حضوری و مجازی دانشکده مدیریت دانشگاه تهران میتوانید با شماره 02122136764 تماس حاصل فرمایید.

منبع: taskque.com

2 دیدگاه :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *