۱۰ ویژگی رهبران موفق کسب و کارها – بخش دوم

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape

دانشکده مدیریت دانشگاه تهران – تعاریف متعددی از رهبری مشاهده میشود اگرچه نقاط مشترک در تعاریف رهبری وجود دارد. من رهبر را کسی میدانم که راه را میشناسد، راه را طی میکند و راه را به دیگران نشان میدهد. رهبر کسی است که تفاوت های میان موفقیت و شکست را نشان میدهد و همواره برای رسیدن به آینده موفق نگران است. رهبر موفق کسی است که میداند چگونه ایده های خود را به داستان های موفق در دنیای واقعی تبدیل کند. در این مطلب قصد دارم تا نگاهی عمیق به برخی از خصوصیات مهم یک رهبر موفق بیاندازیم و به این ترتیب تفاوت یک رهبر خوب و یک رهبر بد را تشخیص دهیم. برای مطالعه بخش اول (اینجا) کلیک کنید.

6- توانایی تصمیم گیری

جدا از آینده نگر بودن، بسیار مهم است که یک رهبر توانایی تصمیم گیری درست در زمان مناسب را داشته باشد. تصمیمات اخذ شده توسط رهبران تأثیر عمیقی بر سایرین خواهد داشت. یک رهبر پیش از تصمیم گیری باید بطور کامل فکر کرده و همه جوانب را در نظر بگیرد. اگرچه اکثر رهبران بدون مشورت تصمیم گیری میکنند اما توصیه میشود پیش از اتخاذ تصمیم با سایر ذینفعان اصلی مشورت کنید. چرا که ذینفعان اصلی سازمان به شدت از نتایج تصمیم گیری رهبر متأثر خواهند شد.

7- مسئولیت پذیری

هنگامی که پاسخگویی بر عهده رهبر است به همان اندازه مسئولیت پذیری نیز بر عهده رهبر است. آرنولد گلاسو گفته است: “یک رهبر موفق کمی بیشتر از سهم اش خود را سرزنش میکند و کمی کمتر از سهم خود پاداش میگیرد.”

مسئولیت پذیری و ضرورت توجه به آن برای سایر نیروهای سازمان نیز وجود دارد چراکه آنها نیز به اندازه خودشان در قبال تصمیم گیری ها و رفتارهای خود مسئولیت دارند. اما تصمیمات رهبران به خاطر میزان اثرگذاری در کلیت سازمان و نیز سایر نیروهای سیستم بسیار بیشتر حائز اهمیت هستند. همچنین یکی از نکات مهمی که رهبران موفق را از رهبران ناموفق جدا میکند این است که یک رهبر موفق هم تصمیم گیری خوبی دارد هم مسئولیت عواقب تصمیم خود را میپذیرد اما یک رهبر ناموفق تصمیم گیری میکند اما معمولاً عواقب منفی تصمیم خود را به گردن سایرین می اندازد.

8- تقسیم کارها و رشد دادن نیروها

برخی از رهبران فکر میکنند که لازم است تا همه کارها را شخصاً انجام دهند. این یکی از گردابهای یک رهبر است. به عبارت دیگر وسواس داشتن رهبران برای کنترل و انجام همه امور نشان دهنده یک رهبری نادرست است. بنابراین رهبران موفق سعی میکنند تا نسبت به واگذاری امور به دیگران و گزارش گیری و نظارت بر امور سرمایه گذاری کنند. این نکته بسیار حائز اهمیت است که کارها را چگونه، به چه کسی، در طی چه ظرف زمانی، با چه سیستمی به سایرین محول کنیم.

همچنین محول نمودن کارها این نتیجه را در پی خواهد داشت که دیگر نیروها به مرور زمان رشد خواهند کرد. قرار دادن نیروها در مسیر رشد برای بسیاری از مجموعه ها یکی از اهداف مهم به شمار میاید. توجه داشته باشید که رهبرانی وجود دارند که از رشد سایر نیروهای سازمان هراس دارند و دائماً در توهم این هستند که سایرین با رشد خوب، جای آنها را خواهند گرفت.

9- خلاقیت و نوآوری

یکی از موضوعاتی که رهبر را از سایر نیروهای سازمان متمایز میکند، خلاق و نوآور بودن فرد است. استیو جابز در این خصوص میگوید: “نوآوری وجه متمایز دهنده یک رهبر با سایر افراد سازمان است.”

خلاقیت و نوآوری برای پیشرفت و حتی زنده ماندن کسب و کارها در دنیای پرشتاب امروز یک امر بسیار مهم است. بنابراین داشتن یک تفکر خلاق و نوآور از طرف رهبر یکی از مهمترین پایه های ساخت یک رهبر موفق است.

10- همدلی

آخرین ویژگی یک رهبر موفق همدل بودن رهبر با سایر افراد سازمان است. همدلی رهبر با دیگران و نیز جاری کردن همدلی در میان افراد سازمان یکی از نتایج فعالیت های یک رهبر موفق در سازمان است. رهبران دیکتاتور یا خود رأی معمولاً آینده سازمان را با شکست رقم میزنند. همچنین دیگر نتیجه خودرأی بودن رهبر این است افراد خلاق و مهم سازمان پس از طی مدت زمان کوتاه سعی میکنند تا از سیستم خارج شوند و در واقع فرصت حضور آنان از دست خواهد رفت.

نتیجه

برای یک رهبر خوب بودن باید تمام خصوصیات 10 گانه فوق را داشت. اما اگر یک رهبر برخی از این خصوصیات را نداشته باشد ممکن است در جریان رهبری خود آنها را بیاموزد و در خود نهادینه کند. پیشنهاد میشود یک رهبر موفق را به عنوان الگو دنبال کنید و تعهد، اشتیاق، همدلی، صداقت و دیگر ویژگی های یک رهبر موفق را تقویت کنید. مهارت های ارتباطی خوب و توانایی های تصمیم گیری نیز در موفقیت و شکست یک رهبر نقشی اساسی دارد. سرانجام، نوآوری و تفکر خلاق و همچنین دیدگاه آینده نگرانه دو ویژگی اصلی یک رهبر موفق، متمایز و برجسته است.

 

جهت مشاوره و ثبت نام در دوره های MBA و DBA دانشکده مدیریت دانشگاه تهران میتوانید با شماره 02122136764 تماس گیرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *