دغدغه های مدیران امروز

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape

دغدغه های مدیران

 aa

هر مدیری 5 وظیفه اصلی را برعهده دارد: برنامه ریزی، سازماندهی، تامین نیروی انسانی(HRM) ، رهبری و کنترل. نکته مهم این است که مهمترین وظیفه یک مدیر تصمیم گیری است، یعنی یک مدیر باید بتواند با توجه به شرایط و موقعیتی که در آن قرار دارد تصمیم درستی را اتخاذ نماید تا بتواند سازمان خود را در جهت رسیدن به اهداف حرکت دهد. حال در این بخش می خواهیم در مورد 5 دغدغه اصلی مدیران در شرکت های موفق بحث کنیم هر یک را ذکر کرده و به شرح آن بپردازیم:

 1. بهره وری و کاهش هزینه ها

مسئله بهره وری بیشتر سازمان و کاهش هزینه های سازمان همواره از مهمترین دغدغه های مدیران در سازمان های مختلف بوده است، همانطور که می دانیم سود یک شرکت از تفاضل درآمد ها و هزینه ها بدست می آید بنابرین اگر درآمد را ثابت در نظر بگیریم مینیمم سازی هزینه های شرکت معادل ماکسیمم سازی سود شرکت خواهد بود.

فرمول بالا مبین مطلب فوق است، بنابرین یکی از مهمترین دغدغه های یک مدیر باید مسئله کاهش هزینه ها باشد. از طرف دیگر بهره وری یک سازمان که بصورت نسبت ستاده ها به داده ها یا خروجی ها به ورودی ها مطرح می شود و در فرمول زیر آورده شده است یکی دیگر از دغدغه های مدیران است.

همین طور ورودی ها و یا داده ها منابعی هستند که خروجی ها ازآنها بدست می آیند. بعنوان مثال ساعت کاری کارگران، مواد اولیه و تکنولوژی می توانند ورودی باشند.

 1. توازن بیزنس به کمک فناوری اطلاعات

استفاده از IT در بیزنس و کسب و کار یک راه حل مناسب برای رسیدن سازمان به اهداف خود است، استفاده از فناوری اطلاعات می تواند عملکرد سازمان از نظر مالی و همچنین قدرت رقابت سازمان را بهبود دهد. در واقع این دغدغه را می توان به نوعی هارمونی و یا هماهنگی فناوری اطلاعات یا بیزنس تعبیر کرد.

 • چابک بودن بیزنس و کسب و کار

چابکی گاه توسط مدیران جسوری در اختیار گرفته میشود که با قدرت فریاد میزنند: “پیش به سوی چابکی!”. این مدیران چشم اندازی  از مکانی بهتر و شادتر در ذهن خود دارند و به دنبال محیطی هستند که توسعه در آن بهتر، سریع تر و ارزان تر انجام شود، که البته قابل فهم است، ولی برخی افراد مفهوم آنرا درک نمی کنند. زمانیکه به سمت متدهای چابک می رویم، تنها این تیمها نیستند که باید تغییر کنند؛ مدیران نیز  باید خود را تغییر دهند.

10 کاری که مدیران چابک انجام می دهند:

 • کار کمتر
 • اکتشاف و تطبیق
 • یادگیری سریع
 • یک تیم، یک هدف
 • تمرکز روی ارزش
 • توانمند سازی تیم ها
 • افکار بزرگ، شروع کوچک
 • همکاری
 • رهبری با نمونه بودن
 • پذیرش واقعیت های سخت
 1. مهندسی مجدد فرایند های کسب و کار

تفکر مجدد بنیادین و طراحی مجدد فرآیندهای کسب و کار اغلب برای دست یابی به اصلاحات چشمگیر در موارد حساس و سنجش هم‌زمان کارایی پارامترهایی مانند هزینه‌ها، کیفیت، خدمات و سرعت صورت می گیرد.
مهندسی مجدد به معنی آغازی دوباره، از نو متولد شدن، از نو شروع کردن است.

مهندسی مجدد یعنی دگرگون سازی، دگرگونی در ذهن، طرز فکر و نگرش مدیران و کارکنان، در فرهنگ و نظام ارزشی، در فرایندها و پردازش ها، در ساختار و سازماندهی، و در روش استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات در سازمان ها. در مهندسی مجدد، طراحی ریشه ای فرایندها، تشکیلات، و فرهنگ یک شرکت برای دستیابی به جهش هایی خارق العاده در عملکرد آن شرکت صورت می گیرد و به کنار نهادن شیوه های قدیمی و سنتی و نگرشی جدید به کار برای به وجود آوردن محصول و یا خدمتی مناسب و نیز ارزش دادن به مشتری مد نظر است.

در مهندسی مجدد، هدف دستیابی به نیازهای امروزی همچون کیفیت برتر، خدمات، انعطاف پذیری، هزینه پایین است و در نتیجه باید فرایندها را ساده نمود.

تعاریف فوق نشان می دهند که مهندسی مجدد معمولاً در کل پیکره یک سازمان و یا شرکت صورت می پذیرد و اقدام به آن تنها در یک بخش سازمان را نمی توان مهندسی مجدد نام نهاد، اگر چه می توان فرایندهای کاری مختلف یک زیر مجموعه را نیز مهندسی مجدد نمود اما شاید اعمال نمودن این بحث مدیریتی در تمام آن مجموعه با توجه به چالش های پیش رو، لازم باشد.

عصر حاضر به گونه ای است که در معرض تغییرات سریع و مداوم قرار دارد و این تغییرات بر رفتار و نیازهای مشتریان نیز اثر می گذارد؛ بنابراین، سازمان ها نیز لازم است که این تغییرات را و اثر آن را بر مشتری تجزیه و تحلیل کرده، و در فرایند فعالیت های خود اعمال نمایند.همین امر موجب سرعت بخشیدن به روند کسب‌وکار و کاهش هزینه‌ها و درنتیجه رقابتی‌تر شدن سازمان می‌گردد. اساس‌ مهندسی‌ مجدد بر بررسی های‌ مرحله‌ای‌ و حذف‌ مقررات‌ کهنه‌ و تصورات‌ بنیادینی‌ استوار است‌ که‌ زمینه‌ساز عملکرد کسب‌وکار کنونی‌اند.

 1. کارایی و پایایی (قابل اطمینان بودن) فناوری اطلاعات

در هر شرکتی مدیر  برای تصمیم گیری درست تیازمند اطلاعات است، این اطلاعات باید به گونه ای باشند که مدیر بتواند به آنها اعتماد کند به بیان دیگر مدیر باید از صحت و دقت و در دسترس بودن و قابل دسترس بودن اطلاعات و همچنین امنیت این اطلاعات اطمینان حاصل کند. بنابرین رسیدن  اطلاعات صحیح به مدیر شرکت یکی از دغدغه های مدیران خواهد بود.

وضع قوانین در کشور ها می تواند امنیت اطلاعات را تامین می کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *