MBA یا DBA کدامیک بهتر است؟

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape

شاید این سوال برای برخی از مدیران و یا دانشجویان این دوره ها پیش بیاید که کدام یک از این دوره ها بهتر است؛ در پاسخ باید گفت این سوال اساسا گمراه کننده است، بدلیل اینکه اهداف این دو دوره همانطور که در بالا نیز ذکر شد متفاوت هستند و در واقع این دو دوره جایگزین یکدیگر نیستند. با گذراندن دوره DBA یک مدیر توانایی انجام پژوهش و تحقیق در فضای آکادمیک را بدست می آورد حال آنکه در دوره MBA می آموزند چگونه مدیر بهتری باشند. حال پاسخ این سوال به دانش پذیر بستگی دارد، آیا او می خواهد مهارت های یک مدیر موفق در بیزنس را کسب کند و یا دانش پژوهش را!

مطالعه موردی دوره DBA در دانشگاه منچستر

بیزنس اسکول منچستر در رده بندی بیزنس اسکول ها در رتبه یک جهان قرار دارد . دوره های MBA تمام وقت، پاره وقت، مدیریت اجرایی و همچنین DBA در این موسسه ارائه می شود. همانطور که در شکل زیر مشخص شده است مدت دوره DBA در این موسسه 5 سال است.

1
نمودار زمانی دوره DBA در بیزنس اسکول منچستر (منبع: www.mbs.ac.uk)

 

همانطور که در شکل فوق مشاهده می شود در طول سال اول دروس اصلی گذرانده می شود و پایه و اساس کارهای تحقیقاتی دانش پذیران شکل می گیرد. در سال دوم دانشجویان بر زمینه خاصی متمرکز می شوند و بر مبنای زمینه انتخابی خود دروس گزینشی مربوط به آن را می گذرانند همچنین کارهای تحقیقاتی خود را نیز متمرکز بر آن زمینه خاص می کنند. در سال های سوم تا پنجم دانشجویان به تحقیق و پژوهش می پردازند و تالیفات و پایان نامه خود را در زمینه مطالعاتی خود پس از طی 5 سال ارایه می دهند.

مقایسه دوره MBA و PHD در دانشگاه منچستر

 

2
تفاوت های دوره MBA و DBA دانشگاه منچستر

همانطور که در شکل 5-2 می بینیم، مدت دوره DBA 5 سال بوده و بصورت پاره وقت برگزار می شود، در حالیکه مدت زمان دوره PhD، 3 سال بوده و بصورت تمام وقت است. برای گذراندن دوره Phd  دانشجو باید دوره Master را گذرانده باشد و برای دوره DBA پیش نیاز یا دوره MBA است و یا داشتن تجربه کاری به همراه مدرک Master. دلایل تحصیل در Phd فرصت شغلی بعنوان محقق در دانشگاه و یا در بخش های عمومی و خصوصی دیگر ذکر شده حال آنکه برای دوره DBA متخصص شدن در زمینه انتخابی دانشجو، افزایش چشم انداز های کاری و افزایش بهره وری و بهبود سازمان و همچنین فرصت همکاری آکادمیک مطرح شده است.

مطابق آنچه در این سایت آمده است حدود 40% از دانشجویان DBA این دانشگاه را مدیران کارخانه ها، CEO ها هستند.

دوره MBA در دانشگاه منچستر

مدت دوره تمام وقت MBA در این موسسه 8 ماه است و در دو مرحله کلی این دوره برگزار می شود. شکل 5-3 مرحله اول دوره و جزییات آن را نشان می دهد.

 

مرحله اول دوره MBA در دانشگاه منچستر (منبع: www.mbs.ac.uk)
مرحله اول دوره MBA در دانشگاه منچستر (منبع: www.mbs.ac.uk)

 

مرحله ابتدایی معرفی دوره است که هدف آن آشنایی با مهارت های مشاوره، رهبری و همچنین آشنایی با فنون مذاکره است. و پس از آن دانش پذیر دروس تئوری نظیر حسابداری و مباحث مالی، مدیریت و رهبری و بازاریابی را می گذراند در پایان مرحله اول دوره نیز دانش پذیر پروژه های مدیریتی را برای کسب مهارت های مدیریتی انجام می دهد.

مرحله اول این دوره حدود 10 ماه به طول می انجامد.

مرحله دوم دوره MBA در شکل 5-4 نمایش داده شده است.

مرحله اول دوره MBA در دانشگاه منچستر (منبع: www.mbs.ac.uk)
مرحله اول دوره MBA در دانشگاه منچستر (منبع: www.mbs.ac.uk)

در مرحله دوم دوره دروس اختصاصی می شوند و دانش پذیر بر مبنای زمینه انتخابی خود دروس تئوری مرتبط با آن را می گذراند. پروژه هایی نظیر پروژه های استارت آپ و و کارآفرینی هم در این مدت انجام می گیرد. و در نهایت و در مدت 5 ماه نیز پروژه پایانی دانش پذیران انجام می شود.

19 دیدگاه :

  1. با سلام
    میخواستم بدونم برای گذروندن دورهmba حتما باید مدرک کارشناسی داشت؟
    چون من مدرک کاردانی مدیریت بازرگانی دارم اما ۲ سال سابقه مدیر فروشی دارم
    ممنون میشم پاسخ سوالم را بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *